Piotr Koper: Szybu nie ma, jest studnia i 300-letnia infrastruktura

27 grudnia 2018 23:24. 300-letnia, drewniana infrastruktura wodociągowa odnaleziona przy dnie odkopywanej przez Piotra Kopra studni. Fot. użyczona / Piotr Koper

Tematy: 


Szybu do tunelu ze „złotym pociągiem” nie ma. Są za to 300-letnie rury. Piotr Koper, poszukiwacz legendarnego składu, zakończył prace w tajemniczym obiekcie na łąkach należących do Stada Ogierów „Książ”.

Jego ekipa zeszła na głębokość 21 metrów. Niżej, na głębokości dwóch metrów, znajduje się jeszcze luźny gruz, a na głębokości 23,5 metra pojawiła się woda. To, zdaniem eksploratora, jednoznaczna wskazówka, że studnia nie był zaadaptowana na potrzeby szybu wentylacyjnego. W czasie trwających ponad miesiąc prac ze studni udało się wydobyć dwie świerkowe rury, wykorzystywane niegdyś do pompowania wody.

Zlecono specjalistyczne badania. Te wykazały, że rury pochodzą z 1720 i 1740 roku, czyli z początku XVIII wieku. Jak przyznaje poszukiwacz, zabytkowa infrastruktura, choć liczy blisko 300 lat, jest w bardzo dobrym stanie. Udało się również oczyścić drewniany zawór zwrotny. Jego zdaniem jest to jedna z najstarszych studni na naszym terenie.

REKLAMA

Szkic sytuacyjny studni odkopywanej przez ekipę Piotra Kopra. grafika użyczona / Piotr Koper

300-letnia, drewniana infrastruktura wodociągowa odnaleziona przy dnie odkopywanej przez Piotra Kopra studni. Fot. użyczona / Piotr Koper

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 27 grudnia 2018 23:24
`