Pilny apel prezydenta Wałbrzycha. Potrzebne osocze ozdrowieńców

5 listopada 2020 09:10. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O to, by ozdrowieńcy, czyli osoby, które przechorowały koronawirusa zgłaszały się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu na specjalnym nagraniu umieszczonym w internecie apeluje Roman Szełemej.

Osoby, które wyzdrowiały i chcą pomóc powinny skontaktować się z centrum przy ulicy Czerwonego Krzyża telefonicznie by umówić wizytę. Dzwonić należy pod numer 74 664 63 19.

Apeluję, aby wszyscy ci w Wałbrzychu lub okolicach, którzy przebyli infekcję koronawirusową i są ozdrowieńcami, aby wszyscy zgłosili się na ten numer telefoniczny po to, aby w sposób bezpieczny dla nich samych oddać to co może uratować życie kolejnym osobom chorym na COVID-19 – apeluje prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Roman Szełemej przyznaje, że chorych przybywa w tempie, którego nikt się nie spodziewał. Coraz więcej osób jest także w ciężkim stanie. Do walki z epidemią potrzebny jest nie tylko sprzęt, czy medycy, ale właśnie leki, a w tej chwili najlepszym lekiem wydaje się właśnie osocze ozdrowieńców.

Zestaw przeciwciał, który ozdrowieńcy mają w sobie i do niczego on im właściwie nie jest potrzebny. Oddajmy to osocze, apeluję do ozdrowieńców z Wałbrzycha i okolic, aby po prostu uratować życie innego człowiek. Do momentu szczepionki, która rzeczywiście jest tuż tuż, musimy sobie jakoś z tą pandemią poradzić – mówi Szełemej.

Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały koronawirusa i czują się już dobrze, nie są chore. Objawy choroby powinny ustąpić u dawcy co najmniej 28 dni temu. Chętni musza być w wieku od 18 do 60 lat. Osocze mogą oddać tylko te osoby, które nie miały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników. Nie mogą tego robić kobiety w ciąży.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 listopada 2020 09:10
`