PILNE! Rząd wprowadza stan epidemii. Szkoły zamknięte do świąt. Co nas jeszcze czeka?

20 marca 2020 19:25. Mateusz Morawiecki Fot. screen Youtube

Tematy: 


Wprowadzamy dzisiaj stan epidemii. Stan, który nakłada na nas nowe obowiązki. Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu lekcji do świąt – mówił w czasie specjalnej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki. Jakie zmiany wiążą się jeszcze z wprowadzeniem stanu epidemii?

Premier podkreślił, że okres do świąt ma być okresem dalszej społecznej dyscypliny i izolacji. Zaznaczył, że podjęte decyzje mają ograniczyć zagrożenie jakie niesie ze sobą epidemia koronawirusa. Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzja o zamknięciu granic była dobrą decyzją.

Będą wyższe kary za łamanie zakazu kwarantanny. Do tej pory grzywna wynosiła pięć tysięcy złotych. Teraz ma wynieść nawet trzydzieści tysięcy złotych.

Mam nadzieję, że po świętach będziemy mogli zmienić sposób naszego funkcjonowania – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Co oznacza stan epidemii?

Wojewodowie na swoim terenie mogą delegować pracowników i służby do walki z epidemią. W systemie eWUŚ ma pojawić się informacja o tym czy pacjent powinien być w kwarantannie.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia podkreślił, że wprowadzenie stanu epidemii to trudna decyzja, ale decyzja, która może uratować komuś życie.

Minister zdrowia podkreślił, że Polacy są narodem, który potrafi reagować w czasach kryzysu, o czym świadczy fakt, że blisko 90 procent osób przestrzega kwarantanny.

Do Wielkanocy zamknięte będą także szkoły. Uczniowie mają korzystać z nauki zdalnej – ma to być uregulowane w rozporządzeniu. Zgodnie z tą decyzją, do szkół uczniowie mogliby wrócić po przerwie świątecznej, czyli około 15 kwietnia. Wydłużony zostanie 14 dniowy okres płatnej opieki nad dziećmi.

Stan epidemii daje możliwość wprowadzania ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju, nakazu dostarczenia środków transportu czy nieruchomości na rzecz walki z epidemią czy wyznaczenia specjalnych, zamkniętych stref zero, co w praktyce może oznaczać na przykład zamknięcie miast z powodu epidemii.

Na Dolnym Śląsku mamy 58 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W całym kraju 411.

W naszym regionie kwarantanną lub izolacją objętych jest 2801 osób. Nadzorem epidemiologicznym 2640. 84 z podejrzeniem koronawirusa są hospitalizowane.

Koronawirus to bardzo poważna sprawa. Nie ulegamy medialnej panice, rzetelnie informujemy. Każdą informację weryfikujemy u źródła, nie publikujemy plotek ani informacji niesprawdzonych. Nie ścigamy się.

Dołącz do czytelników Dziennik Wałbrzych.

Komentarze

Dodano: 20 marca 2020 19:25
Pozostałe informacje
© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015