Osunięcie budynku na Sobięcinie. Mieszkańcy ewakuowani

29 grudnia 2018 17:44. fot. zdjęcie ilustracyjne/Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Osiem osób ewakuowano z budynku przy ulicy św. Barbary. To mieszkańcy kamienicy, w której pojawiły się groźne pęknięcia na ścianach i suficie. Na miejsce wezwano straż pożarną.

Cztery rodziny zostały ewakuowane do podstawionego autobusu. Strażacy potwierdzili, że na budynku widoczne są spękania, które mogą zagrażać konstrukcji. Nie prowadzono żadnych działań zabezpieczających. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego.

Według relacji mieszkańców kamienicy budynek zaczął się ruszać już poprzedniej nocy. Mówi jedna z mieszkanek budynku:

REKLAMA

– Tak się stało, że mój wnuczek dzisiaj przyszedł do domu i mówi: „babcia, na samym dole się cegły ruszają”. a ja mówię: „wiem, bo ja widziałam”. Wczoraj  wieczorem zaczęły światła gasnąć i zapalać się w domu same. W nocy skrzypiały ściany i cały parkiet. My tu na drugim piętrze nie spaliśmy bo żeśmy się bali. No i dopiero dzisiaj jak się zaczęło, u córki w mieszkaniu podłoga zaczęła tak trochę się ruszać i ona się przestraszyła. Uciekli na ulicę i zadzwoniła. Przyjechała straż pożarna, teraz policja no i ten pan z nadzoru. Kazali nam uciekać szybko. 

MIeszkańcy otrzymali schronienie w budynku socjalnym przy ulicy Ogrodowej. Budynek już w listopadzie tego roku decyzją nadzoru budowlanego miał być wyłączony z użytkowania, dlaczego mieszkańcy wciąż w nim byli – nie wiadomo. Mieszkańcy twierdzą, że zarządcy budynku lekceważyli ich zgłoszenia i prośby o interwencję:

– Do 10 listopada mieliśmy już opuścić blok. Powiedziano nam, że ten blok powinien mieć wyłączony gaz i elektryczność. Że nic nie powinno działać, bo grozi. Ale co? Można chodzić do ADM-u, można chodzić do lokalówki… W ADM-ie się śmieli, bo blok jeszcze ładnie wygląda, że jeszcze będzie długo stał ten blok…  – mówią rozżalone mieszkanki uszkodzonej dziś kamienicy

Kamienica przy ulicy św. Barbary 11 w Wałbrzychu. 29.12.2018. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 grudnia 2018 17:44
`