nasz news PILNE! Lockdown od soboty w całym kraju. Zamknięte galerie i hotele. Klasy 1-3 zdalne nauczanie. Kościoły otwarte

17 marca 2021 15:17. Inforgrafika. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Trzecia fala pandemii się rozpędza. Rząd podejmuje decyzje o zaostrzeniu obostrzeń w całej Polsce. Lockdown będzie obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia. Za obecną dynamikę rozwoju epidemii odpowiada głównie brytyjska mutacja koronawirusa – przyznaje szef resortu zdrowia.

Dynamika zachorowań wciąż przyspiesza – przyznaje Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał, że trzecia fala pandemii przyspiesza i czas na zdecydowane kroki.

W tej chwili zajętych jest 72 procent łóżek przeznaczonych dla chorych na koronawirusa. Zajętość respiratorów sięga 74 procent. Resort wydał decyzję, aby szpitale przekształcały łóżka z innych oddziałów na łóżka covidowe. W ciągu tygodnia w całej Polsce ma powstać osiem tysięcy takich miejsc.

– Główną przyczyną rozwoju pandemii i sytuacji jest brytyjska mutacja koronawirusa. Udział tej mutacji osiągnął już wartość 52 procent – przekonuje Niedzielski.

Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd podjął decyzję o rozszerzeniu obostrzeń na całą Polskę. Te będą obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia. Na trzy tygodnie wprowadzono naukę zdalną w klasach 1-3. Zamknięte będą także hotele, galerie handlowe, kina, galerie sztuki i kasyna. Do 9 kwietnia nie będzie można korzystać także z basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych.

Otwarte pozostają na okres świąt kościoły. Obowiązuje zasada jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Adam Niedzielski zaapelował także do pracodawców, aby w miarę możliwości pracownicy przeszli na pracę zdalną. Chodzi o ograniczenie mobilności, a co za tym idzie transmisji wirusa.

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Dodano: 17 marca 2021 15:17
`