Dodano: 24 marca 2020 09:59

Pijacy za kierownicą. Wczoraj dwóch – łącznie prawie 6 promili

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

2,5 promila alkoholu miał 48-letni kierowca SUVa, który wczoraj ok. godz. 19.30  jadąc z ulicy Długiej dosłownie wbił się w przebudowywane rondo koło Tesco. Mężczyźnie nic się nie stało, jednak jego stan zadziwił policjantów.

Jeszcze bardziej pijany był senior kierujący Skodą na Podzamczu. Około godziny 16 policja zatrzymała 61-letniego mężczyznę, który w wydychanym powietrzu miał 3 promile alkoholu.

My przypominamy, że zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna w kwocie od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, 10 punktów karnych.

REKLAMA

Mimo że jest to wykroczenie, sprawa nie kończy się na postępowaniu mandatowym, tylko kierowana jest do rozpatrzenia przez sąd. To on też ustali, biorąc pod uwagę zarobki kierowcy i jego sytuacje materialną, wysokość grzywny. W jego gestii pozostaje też ocena, na jak długo orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów wobec kierowcy.

Zdecydowanie gorzej sprawy się mają w przypadku osoby, która prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, czyli ma powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wtedy naraża się ona na poważniejsze sankcje karne. Zgodnie z artykułem 178a k.k wśród nich jest grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 10 punktów karnych.

Za spowodowanie wypadku po pijanemu – kara bezwzględnego więzienia. Od 1 czerwca 2017 roku kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny lub przyczynili się do ciężkiego uszkodzenia ciała, podlega karze więzienia na okres minimalnie 2 lat bez możliwości warunkowego zawieszenia kary.

Fot. użyczone czytelnik

Fot. użyczone czytelnik

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także