Dodano: 24 marca 2020 09:59

Pijacy za kierownicą. Wczoraj dwóch – łącznie prawie 6 promili

Tematy: 


2,5 promila alkoholu miał 48-letni kierowca SUVa, który wczoraj ok. godz. 19.30  jadąc z ulicy Długiej dosłownie wbił się w przebudowywane rondo koło Tesco. Mężczyźnie nic się nie stało, jednak jego stan zadziwił policjantów.

Jeszcze bardziej pijany był senior kierujący Skodą na Podzamczu. Około godziny 16 policja zatrzymała 61-letniego mężczyznę, który w wydychanym powietrzu miał 3 promile alkoholu.

My przypominamy, że zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, za prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi grzywna w kwocie od 50 zł do 5000 zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, 10 punktów karnych.

Mimo że jest to wykroczenie, sprawa nie kończy się na postępowaniu mandatowym, tylko kierowana jest do rozpatrzenia przez sąd. To on też ustali, biorąc pod uwagę zarobki kierowcy i jego sytuacje materialną, wysokość grzywny. W jego gestii pozostaje też ocena, na jak długo orzeczony zostanie zakaz prowadzenia pojazdów wobec kierowcy.

Zdecydowanie gorzej sprawy się mają w przypadku osoby, która prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, czyli ma powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wtedy naraża się ona na poważniejsze sankcje karne. Zgodnie z artykułem 178a k.k wśród nich jest grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), 10 punktów karnych.

Za spowodowanie wypadku po pijanemu – kara bezwzględnego więzienia. Od 1 czerwca 2017 roku kierowca, który spowodował wypadek śmiertelny lub przyczynili się do ciężkiego uszkodzenia ciała, podlega karze więzienia na okres minimalnie 2 lat bez możliwości warunkowego zawieszenia kary.

Fot. użyczone czytelnik

Zobacz także

© DTP Service s.c. Wałbrzych 2015