Pierwszy, potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w Wałbrzychu. Uczniowie na kwarantannie. Namiot do segregacji chorych przed SOR. Podsumowanie dnia

16 marca 2020 20:28. Uczniowie z zeszpołu szkół politechnicznych Energetyk po powrocie z wycieczki z Francji trafili na badania do szpitala. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Dziś służby poinformowały o pierwszym, potwierdzonym przypadku zarażenia koronawirusem w powiecie Wałbrzyskim. 57-latek ze Szczawna-Zdroju jest pod opieką wałbrzyskiego szpitala. Jego stan jest dobry. Kwarantanną domową objęci zostali uczniowie „Energetyka”, którzy wczoraj wrócili z Francji. Jeden z nich jest na obserwacji w szpitalu, pobrano od niego próbki do badań.

Mężczyzna, u którego potwierdzono obecność wirusa sam zgłosił się do lekarzy. Jak przyznał dziś prezydent Wałbrzycha, pierwszy, potwierdzony przypadek nie jest zaskoczeniem. Warto jednak zadbać o to, by kolejni chorzy nie pojawili się zbyt szybko, stąd między innymi decyzja o ograniczeniu obsługi petentów w wałbrzyskim magistracie tylko do spraw pilnych.

Od jutra nie będą pobierane także opłaty za postój na miejskich parkingach, a urzędnicy apelują o rezygnację w miarę możliwości z komunikacji miejskiej na rzecz jazdy samochodem.

REKLAMA

Przed SORem na Piaskowej Górze pojawił się także specjalny namiot, w którym ratownicy będą prowadzić wstępną selekcję pacjentów.

Chodzi nam o to, aby odciążyć maksymalnie, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, przepływ pacjentów przez sam szpital. Każdy pacjent, który będzie wchodził na teren szpitala, będzie poddawany takim wstępnym badaniom, będzie wypełniał ankietę i to pozwoli na odpowiednie kierowanie pacjentów – mówi Sylwia Grzondziel ze Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Służby medyczne apelują o zachowanie spokoju. Osoby, które podejrzewają, że są nosicielami koronawirusa powinny kontaktować się z Sanepidem, skąd mają być kierowani do oddziału infekcyjnego przy ulicy Batorego. Szpital apeluje, aby osoby z podejrzenie zarażenia wirusem nie zgłaszały się na SOR na Piaskowej Górze.

W kwarantannie domowej przebywa także grupa blisko dwudziestu uczniów, którzy wczoraj wrócili z Francji. Jedna osoba, u której na granicy stwierdzono podwyższoną temperaturę jest na obserwacji w szpitalu. Z naszych informacji wynika, że wszyscy uczniowie czują się dobrze.

Grupa 19 uczniów i 2 opiekunów wracała z praktyk zawodowych we Francji. Na czterotygodniowe praktyki młodzież wyjechała 7 marca. Pobyt skrócono.

W całym kraju potwierdzono już ponad sto siedemdziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem. Cztery osoby zmarły. Minister Zdrowia przyznał dziś, że jeszcze w tym tygodniu liczba ta może wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Na Dolnym Śląsku mamy 24 potwierdzone przypadki zakażeń. Jedna osoba zmarła. 933 są objęte kwarantanną lub izolacją. 1822 – nadzorem epidemiologicznym. 63 są hospitalizowane ze względu na podejrzenie zakażenia.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 16 marca 2020 20:28
`