Dodano: 14 listopada 2023 07:30

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Poprosiliśmy o komentarz wałbrzyskich parlamentarzystów

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Za nami pierwsze posiedzenie X kadencji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej. Dla całkiem sporej grupy dolnośląskich parlamentarzystów było to też pierwsze w życiu spotkanie z obradami. Poprosiliśmy kilkoro z nich, jeszcze na gorąco, w czasie trwania obrad, o komentarze.

Tu należy podkreślić, że  parlamentarzyści, z którymi rozmawialiśmy, nie ukrywali emocji towarzyszących poniedziałkowym obradom. Dla Sylwii Bielawskiej z Koalicji Obywatelskiej i Aleksandry Leo z Trzeciej Drogi to był debiut parlamentarny:

Pierwszy dzień w Sejmie, od razu ogromne emocje. Emocje związane z zaprzysiężeniem, związane z pierwszym głosowaniem i wyborem Marszałka Sejmu. / To ogromnie cieszy, że Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. To ogromnie cieszy, szczególnie te słowa o nowym otwarciu Sejmu, zarówno dla dziennikarzy – powracają śniadania prasowe – jak i w ogóle takie symboliczne otwarcie poprzez zlikwidowanie tych policyjnych barierek, które od przeszło siedmiu lat ogradzają Sejm / Najważniejsze, że wszystko to, co do tej pory było zaplanowane, odbyło się sprawnie i szybko – powiedziały naszemu reporterowi kolejno obie debiutujące w parlamencie posłanki – Sylwia Bielawska i Aleksandra Leo.

REKLAMA

O wiele więcej doświadczenia i nieco chłodniejsze spojrzenie ma Marcin  Gwóźdź z prawa i sprawiedliwości. To doświadczony parlamentarzysta, w sejmie rozpoczyna swoją drugą kadencję:

– Dzisiaj pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Posłowie złożyli ślubowanie. Ja również jestem wśród posłów wybranych właśnie z subregionu wałbrzyskiego. W tej chwili trwa przerwa, bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, który reprezentuję tutaj w Sejmie. 

Podczas pierwszego posiedzenia posłowie wybrali marszałka i wicemarszałków sejmu. Marszałkiem został Szymon Hołownia, wicemarszałkami Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Sejm zagłosował natomiast przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Sylwia Bielawska. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Aleksandra Leo. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Marcin Gwóźdź. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także