Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ratunkiem dla Nowej Rudy?

9 grudnia 2022 10:30. Biały Kamień. Hałda. Okolice góry Chełmiec.. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nowa Ruda będzie jednym z głównych beneficjentów środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Do naszego regionu trafi aż 550 milionów europ z Unii Europejskiej na transformację pogórniczych regionów. Nowa Ruda to idealny przykład takiego miejsca.

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transofmacji w Nowej Rudzie przeznaczone będą niemal wyłącznie na wymianę pieców węglowych na nowoczesne – gazowe lub elektryczne oraz w lwiej części na ugaszenie i rekultywację tlącej się od dziesięcioleci hałdy prokopalnianej.

Chcemy odchodzić od spalania węgla w paleniskach domowych przez mieszkańców przez przedsiębiorstwa. Chcemy poprawiać efektywność energetyczną budynków, więc termomodernizacja, wymiana starych źródeł ciepła, ale również modernizacja terenów poprzemysłowych– wyjaśnił Tomasz Kiliński, burmistrz Nowej Rudy.

REKLAMA

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji są już zaakceptowane. Informację o tym przekazał na Śląsku unijny komisarz Franz Timmermans. Poza Nową Ruda trafią one do wszystkich niemal miast regionu wałbrzyskiego.

Nie było to łatwe, ale też miałem okazję w wielu miejscach, w wielu spotkaniach uczestniczyć. Komisja europejska ostatecznie uznała w swoim rozporządzeniu nasz subregion jaki ten, który powinien to wsparcie otrzymać -i z tego bardzo się cieszymy– dodaje burmistrz.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze przeznaczone przez Komisję Europejską regionom zmagającym się z transformacjami progórniczymi,. Zostały rozdysponowane po całej Europie. W Polsce do programu zakwalifikowano pięć regionów z województw śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 grudnia 2022 10:30
`