Dodano: 18 marca 2022 14:57

PESEL dla uchodźców. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Miejsce pobytu nie ma znaczenia

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kolejki, godziny spędzone w poczekalni i kilkudniowy czy nawet kilkutygodniowy czas oczekiwania na wizytę – tak wygląda start nadawanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy w dolnośląskich urzędach. Procedura trwa pół godziny i ograniczona jest do minimum formalności. Co warto o niej wiedzieć? Zebraliśmy praktyczne rady.

Uchodźcy z Ukrainy mają sześćdziesiąt dni od momentu przekroczenia granicy na zgłoszenie się do urzędu i złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL. Oznacza to, że osoby, które do Polski wjechały w minionym tygodniu mogą jeszcze chwilę poczekać, na zmniejszenie się kolejek w urzędzie, a te mają być mniejsze, bo do samorządów ma trafić dodatkowy sprzęt umożliwiający rejestrację wniosków.

Kolejna ważna sprawa dotyczy faktu, że wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie w kraju. Nie ma obowiązku składani dokumentów w urzędzie gminy na terenie, której uchodźcy przebywają. W praktyce, uchodźcy mieszkający w Wałbrzychu wniosek o nadanie numeru PESEL mogą złożyć w Szczawnie-Zdroju, Kamiennej Górze czy nawet Wrocławiu. Oczywiście działa to także w drugą stronę, czyli uchodźcy przebywający w Szczawnie-Zdroju mogą złożyć wnioski w Wałbrzychu.

REKLAMA

Procedura nadania numeru PESEL trwa pół godziny. Przy składaniu wniosku pobierane są odciski palców. Uchodźcy muszą mieć ze sobą także zdjęcie. Część samorządów zorganizowało specjalne punkty fotograficzne w urzędzie, tak jest między innymi w Świdnicy.

Wnioski, które należy złożyć można wcześniej pobrać z niektórych stron samorządowych. Ich wypełnienie przed przyjazdem do urzędu może nieco usprawnić całą procedurę. Wniosek do pobrania udostępnił na swojej stronie Dzierżoniów – www.dzierzoniow.pl.

We wniosku są potrzebne podstawowe dane. Co ważne, nie ma potrzeby informowania o miejscu pobytu w kraju czy obowiązku przedstawiania jakiegokolwiek oświadczenia od właściciela nieruchomości, w której uchodźcy znaleźli schronienie.

Osoby czekające w Urzędzie Miasta w Wałbrzychu na wydanie numeru PESEEL. For.A. Pisarska / Dziennik Wałbrzychvv

Osoby czekające w Urzędzie Miasta w Wałbrzychu na wydanie numeru PESEEL. For.A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Osoby czekające w Urzędzie Miasta w Wałbrzychu na wydanie numeru PESEEL. For.A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Osoby czekające w Urzędzie Miasta w Wałbrzychu na wydanie numeru PESEEL. For.A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także