Dodano: 17 marca 2025 13:06
Perełki z wałbrzyskiej fabryki porcelany Carla Tielscha. Jubileuszowa wystawa w Muzeum Porcelany
Tematy: muzeum porcelany
Niepokazywane i wyjątkowo rzadkie wyroby z wałbrzyskiej fabryki porcelany Karla Tielscha można oglądać na zorganizowanej w sto osiemdziesiątą rocznicę założenia manufaktury w Muzeum Porcelany otworzono jubileuszową wystawę.
W wałbrzyskim Muzeum Porcelany można oglądać chyba najciekawsze i najbardziej unikatowe przykłady produkcji tej znanej na całym świecie fabryki. Jak powiedział mi Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany, niemal wszystkie pokazywane na niej eksponaty pochodzą z prywatnych kolekcji
– To są rzeczy niepokazywane na codzień i takie, które kolekcjonerzy trzymają raczej w zaciszu swoim domowym. Więc takie perełki, takie the best of, moglibyśmy dzisiaj powiedzieć z fabryki Carla Tielscha – to właśnie Jacek Drejer, dyrektor wałbrzyskiego Muzeum Porcelany.
Absolutnym hitem wystawy jest ogromny, półtorametrowy wazon z panoramą Wrocławia, prawdopodobnie największy produkt porcelanowy jaki wyszedł z fabryki Tielscha.
– Wazon, który po kilkunastu latach wrócił do nas z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. On był cały czas tam eksponowany jako depozyt, teraz wrócił. Będziemy go pokazywać na tej wystawie i później idzie na dosyć długą konserwację, bo bo bo już tego bardzo, bardzo wymaga.
Warto się więc pospieszyć, bo wystawa będzie pokazywana zaledwie kilka tygodni. Karl Tielsch założył swoją fabrykę w 1845. Produkowana tam porcelana eksportowana była na cały świat. Po II wojnie światowej upaństwowiono ją – działała pod nazwą Fabryka Porcelany Wałbrzych. W 2007 roku została sprywatyzowana, 5 lat później ją zlikwidowano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fot. źródło: FB / Muzeum Porcelany

Fot. źródło: FB / Muzeum Porcelany

Fot. źródło: FB / Muzeum Porcelany

Fot. źródło: FB / Muzeum Porcelany

Fot. źródło: FB / Muzeum Porcelany

Zobacz także
- Park wodny w Jedlinie-Zdroju czasowo zamknięty. Uszkodzenie spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem
- 41 incydentów o charakterze migracyjnym. Podsumowanie tygodnia kontroli na granicy z Niemcami
- Szczawno-Zdrój. Bezpieczniej dla pieszych, wolniej dla kierowców
- Skazani, ale wciąż na wolności. Policja szuka trzech mieszkańców regionu
- Motocykl zepsuł się na S3. Policjanci pomogli włoskiej turystce
- Świdnica. Trzecia w kolejce do tytułu Rowerowej Stolicy Polski
Najczęściej czytane
Cenny zabytek sakralny regionu znów zachwyci. Ruszyła konserwacja unikalnych fresków i ołtarzy
Wałbrzych. Główna ulica miasta zostanie zamknięta. Duże kłopoty dla mieszkańców
Tragedia na Sobięcinie. W pożarze zginęła jedna osoba
Nowa baza autobusowa za miliony. Zajezdnia ma kosztować 75 mln złotych
Zwiększony zrzut wody ze zbiornika w Lubachowie. Powód: prognozowane opady