Pełzający lockdown. Rząd zamyka gastronomię. Starsze klasy podstawówek na zdalne nauczanie. Wałbrzych w czerwonej strefie

23 października 2020 11:24. Infografika. Wałbrzych Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od soboty cała Polska uznawana jest za czerwoną strefę. Klasy od czwartej do ósmej w szkołach podstawowych przechodzą na zdalne nauczanie. Rząd na dwa tygodnie zamyka restauracje, kawiarnie i puby, zawiesza działalność sanatoriów. Zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Ograniczenia w przemieszczeniu się osób powyżej 70 roku życia.

Od ósmej do szesnastej młodzież i dzieci do szesnastu lat nie mogą same wychodzić z domu. Przemieszczać mogą się tylko pod opieką dorosłych. W trybie zdalnym dalej mają pracować szkoły średnie i wyższe. Na taki tryb od poniedziałku przejdą także uczniowie od czwartej do ósmej klasy.

Rząd ogranicza także możliwość przemieszczania się osób powyżej siedemdziesiątego roku życia. Seniorzy mogą wychodzić z domu jedynie do pracy, by zaspokoić niezbędne potrzeby życia codziennego i do kościołów.

REKLAMA

Wydarzenia sportowe nadal mogą być organizowane bez udziału publiczności. Wydarzenia kulturalne do 25 procent miejsc dostępnych na widowni. Działalność basenów, siłowni i aquaparków wciąż pozostaje ograniczona.

Rząd zawiesił także działalność sanatoriów, ale trwające turnusy mogą się zakończyć. Restauracje, kawiarnie i puby przez dwa najbliższe tygodnie mają być zamknięte. Mogą przygotowywać tylko żywność na wynos. W sklepach do stu metrów na jedną kasę może przebywać tylko pięć osób. W większych placówkach – piętnaście osób na kasę. W autobusach, tramwajach i pociągach może podróżować tylu pasażerów ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących czy trzydzieści procent wszystkich miejsc.

Jeżeli wprowadzone dziś obostrzenia nie zadziałają rząd zapowiada kolejne, wiążące się jeszcze bardziej z ograniczeniem normalnego funkcjonowania.

Jeżeli będą potrzebne dalsze kroki, głęboki lockdown to trzeba będzie się na taki krok zdecydować, o ile nie nastąpi wypłaszczenie – przyznaje premier Mateusz Morawiecki.

Resort zdrowia poinformował dziś o 13 632 nowych przypadkach zakażenia na koronawirusa. Na Dolnym Śląsku odnotowano 667 nowych przypadków. W kraju zmarły 153 osoby zakażone koronawirusem.

W Specjalistycznym Szpitalu imienia doktora Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu przebywa obecnie 39 osób z potwierdzonym zakażeniem. Trzy osoby oczekują na wynik badania. Minionej doby zmarły dwie osoby w wieku 82 i 84 lat.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 października 2020 11:24
`