Dodano: 2 października 2023 13:46

Październik należy do Dolnego Śląska. Rusza Święto Województwa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


W sobotę 30 września po raz pierwszy na tory wyjechał pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi, patronki Dolnego Śląska. Tym samym symbolicznie rozpoczęliśmy obchody 25-lecia województwa. Ten jubileusz wymaga wyjątkowej oprawy, dlatego będziemy świętować przez cały październik, wspólnie z mieszkańcami każdego zakątka naszego regionu.

Dolny Śląsk jest wyjątkowy pod wieloma względami – mówi marszałek Cezary Przybylski. – To miejsce spotkań różnych kultur, niezwykle gościnne i z ogromnym potencjałem rozwoju w wielu dziedzinach. Stworzyliśmy tu warunki, które przyciągającą inwestorów oraz zdolne i ambitne osoby, które wiążą swoją przyszłość z naszym regionem. Warto podkreślić przy tym, że to Dolnoślązacy są autorami sukcesów: lokalni przedsiębiorcy, środowiska naukowe, instytucje i wiele pojedynczych osób, które angażują się w rozwój naszego województwa. Im wszystkim należą się dziś ogromne podziękowania – za ambicję, pracowitość, kreatywność, dobrą współpracy.

Wydarzeń jubileuszowych już jest ponad 200, a wciąż dołączają kolejne: kulturalne, sportowe, rozrywkowe, turystyczne. W ich planowanie aktywnie włączyły się liczne instytucje, m.in. Opera Wrocławska, Dolnośląskie Centrum Filmowe czy Zamek Książ, a także wiele innych.

REKLAMA

Pokazujemy prawdziwy charakter Dolnego Śląska. To miejsce otwarte, malownicze, zorganizowane turystycznie z przepięknymi zamkami, górami i jeziorami. Organizując Święto Województwa zależało nam, abyśmy zadali sobie pytanie „kim jesteśmy jako Dolnoślązacy?”. Jak wynika z badań mieszkańcy regionu utożsamiają Dolny Śląsk między innymi z pociągami jeżdżącymi w wojewódzkich barwach, stąd bardzo się cieszę, że możemy inaugurować nasze święto z Kolejami Dolnośląskimi – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Celebrację srebrnego jubileuszu województwa otworzyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Kolei Dolnośląskich, które powstały przed 15 laty jako spółka samorządowa. Pociąg z wizerunkiem świętej Jadwigi jest kolejnym krokiem realizacji projektu KD „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD”. Portretowi świętej Jadwigi eksponowanym na burcie pojazdu towarzyszy kod QR, odsyłający do źródeł informacji historycznych na temat tej postaci.

To jedyny taki projekt na polskiej kolei o charakterze edukacyjnym i tożsamościowym. Chcemy tymi działaniami wzbudzać w naszych pasażerach więź z regionem. Bardzo cieszę się, że Koleje Dolnośląskie mogą stanowić część obchodów 25-lecia województwa. W tym roku również my mamy powody do świętowania, ponieważ nasza spółka obchodzi 15-lecie swojej działalności – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Podczas konferencji zorganizowanej na peronie 2 wrocławskiego Dworca Głównego, z którego ruszał pociąg, organizatorzy z UMWD zachęcali Dolnoślązaków do wspólnego świętowania. Kalendarium wydarzeń jubileuszowych można śledzić na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej dolnyslask25lat.pl.

Województwo dolnośląskie powstało 25 lat temu z połączenia województw: wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego. Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale też do podsumowania najważniejszych osiągnięć regionu.

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także