Panna Nikt – filmowy romans Wajdy z Wałbrzychem

10 października 2016 09:27. Andrzej Wajda, źródło fot.: wikipedia

W niedzielę 9 października 2016 w wielku 90 lat zmarł Andrzej Wajda – legenda kina, wybitny reżyser filmowy, laureat Oskara. Spośród wielu filmów w dorobku Wajdy poczesne miejsce zajmuje „Panna Nikt” – zrealizowany na podstawie powieści Tomasza Tryzny film o problemach dorastania, którego akcja dzieje się w Wałbrzychu.

„Panna Nikt“, to zrealizowany w 1996 roku film, który zapisał się na kartach polskiej kinematografii jako jedna z najbardziej kontrowersyjnych produkcji odważnie podejmujących temat władzy, poniżenia, kobiecej rywalizacji i traceniu kontroli nad własnymi emocjami. To historia opowiadająca o namiętnościach i bolesnym dziewczęcym dojrzewaniu.

Plenery kręcono w zespole szkół nr 2 na ulicy 11. listopada (ówczesna Szkoła Podstawa nr 22), w Rynku i okolicach Wałbrzycha – w Szczawnie, Świdnicy, Krzeszowie, Sobótce. W „Pannie Nikt” na dużym ekranie debiutowała najbardziej subtelna i nieprzenikniona z trzech aktorek występujących w filmie, Anna Wielgucka, która wcieliła się w postać 15-letniej Marysi. Towarzyszyły jej: młodziutka Anna Powierza (wyniosła filmowa Ewa) i Anna Mucha – ciemnowłosa, mroczna i utalentowana szkolna artystka.

REKLAMA

„Panna Nikt” pozostaje dziś ciekawostką w filmografii Andrzeja Wajdy – kolejną po „Niewinnych czarodziejach” i „Polowaniu na muchy” próbą dotarcia do młodej publiczności poprzez opowiadanie o jej problemach. Z dzisiejszego punktu widzenia stanowi jednak niespotykany wówczas przykład mariażu najnowszej literatury ze światem kina: od wydawniczej premiery „Panny Nikt” do wejścia na ekrany filmu Wajdy minęły raptem dwa lata.

Film Wajdy otrzymał 3 nominacje do prestiżowych nagród: w 1997 roku na Berlinare – do Złotego Niedźwiedzia i w w Valladolid do Złotego Kłosa, natomiast w 2010 roku Anna Wielgucka otrzymała nominację czytelników miesięcznika „Film” do Złotej Kaczki.

Wałbrzych, Rynek. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Wałbrzych, Rynek. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Wałbrzych, ulica Gdańska. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Wałbrzych, ulica Gdańska. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Wałbrzych, ulica 11 listopada. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Wałbrzych, ulica 11 listopada. screen z filmu Andrzeja Wajdy Panna NIkt (1997).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 października 2016 09:27
`