Na początku miesiąca ruszył na Dolnym Śląsku pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. To pilotaż programu Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którym pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę i zostanie mu przydzielony koordynator prowadzący go przez cały proces leczenia. Wśród ośrodków biorących udział w pilotażu jest Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
W programie biorą udział dwa województwa: dolnośląskie i świętokrzyskie. Na Dolnym Śląsku ośrodkiem koordynującym jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, które współpracuje z dwunastoma placówkami z całego województwa. Wśród nich są Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu czy Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okres testowy ma pokazać, jak sprawdza się nowa organizacja opieki onkologicznej w praktyce. Intencje są jasne: sieć ma poprawić wyniki leczenia onkologicznego w pięciu wybranych, najczęściej występujących w Polsce typach nowotworów. Mowa o raku piersi, płuc, jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.
Ważnym elementem projektu jest uruchomienie specjalnego call center dla pacjentów onkologicznych. Osoby dzwoniące na numer 22 755 11 55 będą przekierowywane do ośrodka wiodącego. W czasie takiej rozmowy będą mogli umówić wizytę w poradni onkologicznej, konsultację lub badania, dowiedzą się, jak przygotować się do pobytu w szpitalu i otrzymają informację, gdzie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania mogą szukać odpowiedniej placówki.
Powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej ma zwiększyć wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, ujednolicić standardy diagnostyki i leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania, zmniejszyć liczbę powikłań, zwiększyć właściwe kwalifikowanie chorych do odpowiedniej metody leczenia i przede wszystkim pozwolić na szybkie i precyzyjne diagnozowanie.