Oszuści wciąż atakują mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego. Policja ostrzega!

29 sierpnia 2023 12:16. Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu

Tematy: 


Tylko w miniony piątek wałbrzyscy policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące oszustw. Pierwsze dotyczyło oszustwa w internecie, w drugim przypadku przestępcy wykorzystali tak zwaną metodę „na pracownika banku”. Policja apeluje o ostrożność!

Oszuści atakują w internecie bez przerwy. W miniony piątek do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zgłosiła się 48-latka, która zamówiła przez internet tabletki do zmywarki i kapsułki do prania o wartości ponad 400 złotych. Mieszkanka Wałbrzycha wpłaciła pieniądze, ale zamówionego towaru nie dostała, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Tego samego dnia policjanci z Boguszowa-Gorc przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa tak zwaną metodą „na pracownika banku”. 24-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego odebrała połączenie od osoby, która rzekomo miała być pracownikiem banku. Kobieta przekonała poszkodowaną, że jej pieniądze są zagrożone i musi szybko zareagować by ich nie stracić. Mieszkankę powiatu wałbrzyskiego namówiono do tego, by przy użyciu kodu BLIK przelała pieniądze na inne konto. W ten sposób pokrzywdzona straciła 700 złotych.

REKLAMA

Przy tej okazji policja po raz kolejny apeluje o ostrożność!

Warto pamiętać aby zachować podstawowe środki ostrożności:

– Uważaj na ,,super okazje”. To, co widoczne jest na zdjęciu, w rzeczywistości może wyglądać zupełnie inaczej.

– Znacznie zaniżona cena towaru może dać nam podejrzenie, że został on nabyty przez sprzedawcę w sposób nielegalny.

– Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych,

– Przed dokonaniem zamówienia szczegółowo zapoznajmy się z regulaminem i zasadami korzystania powyższych tych portali,

– Przed zakupem w Internecie zasięgnijmy opinii o sprzedawcy. Możemy to zrobić np. na forach internetowych.

– Zwracajmy też uwagę, czy sprzedawca podaje swój adres i numer telefonu. Najlepiej zadzwońmy na podany numer żeby sprawdzić, czy faktycznie jest on prawdziwy.

– Kupując na aukcji internetowej koniecznie sprawdźmy najpierw komentarze o sprzedającym. W przypadku braku pozytywnych komentarzy lub dużej liczby komentarzy negatywnych bądźmy szczególnie ostrożni i lepiej wybierzmy innego sprzedawcę!

– Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do zakończenia aukcji zanim przelejesz sprzedawcy pieniądze za towar.

– Przy płatności za pośrednictwem internetu zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne – na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki „https”.

– W miarę możliwości wybierajmy opcję płatności przy odbiorze – jeśli sprzedawca nie daje takiej możliwości, może to świadczyć o jego niewiarygodności.

Policja przypomina również, że pracownik banku nigdy nie poprosi o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe. Należy zawsze mieć świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z prawdziwym przedstawicielem tej instytucji. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc do banku lub udając się do najbliższej placówki!

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 29 sierpnia 2023 12:16
`