Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważajcie na fałszywe maile

23 lutego 2021 16:40. Budynek ZUS w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Fałszywe maile wysyłane są z adresu imitującego prawdziwą domenę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do mieszkańców regionu trafiają maile z informacją między innymi o niedopłacie składek i konieczności jej uregulowania w ciągu 24 godzin.

Fałszywa korespondencja jest wysyłana z adresu alert@zus.pl. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina jednak, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów żadnych informacji o rozliczeniach czy żądania wpłat.

Ten adres jest wizualnie praktycznie identyczny z naszym firmowym, ale jest to typowe, informatyczne oszustwo – przestrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – My nie wysyłamy mailem do klientów żadnych informacji o rozliczeniach składek ani wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach – wyjaśnia Kowalska-Matis.

REKLAMA

Zakład za pomocą poczty elektronicznej kontaktuje się jedynie z tymi osobami, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych i wybrali mailową formę kontaktu. Jeżeli ktoś nie ma konta, to nie ma szans by dostał maila od zus.

Specjaliści ostrzegają przed otwieraniem fałszywych maili i znajdujących się w nich załączników. W ten sposób oszuści chcą wprowadzić do naszego komputera złośliwe oprogramowanie, które pomaga w wyłudzeniu wrażliwych danych.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 lutego 2021 16:40
`