Oszukali 1700 osób z całej Polski, w tym również z Wałbrzycha. Trafili do aresztu

3 kwietnia 2019 17:18. Prokuratura okręgowa w Jeleniej Górze. Fot. archiwalna, Jacek Zych / FORUM źródło: prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Tematy: 


2 kwietnia 2019 roku, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze, miejscowy Sąd Rejonowy zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec trojga osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej i masowe oszustwo klientów spółki o nazwie TeleOpieka24.

Zdaniem prokuratury, przez działalność zarejestrowanej w Warszawie, ale działającej we Wrocławiu spółki, pokrzywdzonych zostało ponad 1700 osób z terenu całej Polski, w tym prawdopodobnie również z Wałbrzycha.  Łącznie straty szacuje się na 13 milionów złotych.

Działalność spółki polegała na telefonicznym zawieraniu długoterminowych, kilkuset złotowych umów abonamentowych, na świadczenie prostych czynności domowych. Były to między innymi usługi skierowane do osób starszych, których przedmiotem było wykonanie za nie prostych czynności dnia codziennego: pośrednictwo w uzyskaniu pomocy medycznej, usługi remontowej i tym podobnych.

REKLAMA

Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do rodzaju podpisywanego dokumentu, sądząc, że jedynie kwitują odbiór umowy, z którą będą mogli się zapoznać. Zdarzało się, że umowa była im podsuwana do podpisu pośród innych dokumentów, dotyczących zupełnie innych usług. W innych przypadkach, przedstawiciele TeleOpieki24 podawali nieprawdziwe informacje, twierdząc, że są studentami, a podpisywany dokument jest jedynie potwierdzeniem udziału w ankiecie, niezbędnym do zaliczenia praktyki na uczelni. Innym sposobem wprowadzenia pokrzywdzonych w błąd było zapewnienie, że usługa finansowana jest ze środków Unii Europejskiej i jedyne koszty jakie ponoszą klienci to opłata w wysokości 1 zł, a ponadto po okresie 1 miesiąca mogą oni wypowiedzieć umowę bez dodatkowych kosztów.

W rzeczywistości umowy nie były zawierane w ramach żadnego projektu unijnego, a ich warunki zakładały zaciągnięcie zobowiązania na okres od dwóch do trzech lat, przy kwotach sięgających kilkuset złotych miesięcznie. W sytuacji wypowiedzenia umowy przed tym okresem, przewidziane były opłaty w kwotach sięgających nawet 9 tysięcy złotych.

Zatrzymanym zarzuca się dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustwa na szkodę pokrzywdzonych klientów Spółki obejmującego mienie wielkiej wartości, a także zarzuty działania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, którą założył i kierował Paweł K. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

Wobec zatrzymanych zastosowano 3-miesięczny areszt. We wcześniejszym okresie śledztwa zatrzymano też kilka osób zatrudnionych w spółce w charakterze telemarketerów.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 3 kwietnia 2019 17:18
`