Dodano: 30 grudnia 2023 10:46

Ostrożnie z fajrerwerkami. Nawet niewielka raca może urwać palce

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak co rok przed Sylwestrem służby apelują o ostrożność z fajerwerkami. Kilka sekund nieuwagi, niepotrzebna brawura może zakończyć się w najlepszym razie poparzeniem.

Poparzenie to rzeczywiście najłagodniejszy scenariusz. Jak powiedzieli mi ratownicy medyczni nawet niewielka raca potrafi oderwać palce od dłoni. Stąd apel służb – ratowników i policji – o to, żeby fajerwerków używać rozsądnie i z zachowaniem bezpieczeństwa:

– Pamiętajmy też, że jeżeli zrobimy komuś krzywdę, to musimy się liczyć z tym, że odpowiemy za to na podstawie kodeksu karnego. minimalnie za stworzenie zagrożenia takiej osobie, a jeżeli będzie miała poważne obrażenia ciała, to tutaj kara może być nawet do pięciu lat pozbawienia wolnóści. Liczmy się z tym i pamiętajmy, żeby to robić bezpiecznie i w taki sposób, aby nikomu nie stała się krzywda – apeluje Marcin Świeży z wałbrzyskiej policji.

REKLAMA

Wystrzały fajerwerków nie służą zwierzętom domowym. Huki i rozbłyski to dla wielu z nich nowe, często przerażające doświadczenie. Pierwsze dni stycznia to czas, kiedy do schronisk dla zwierząt trafia nawet kilkanaście psów-uciekinierów. Tu rada specjalistów – świętując nadejście nowego roku na świeżym powietrzu załóżmy psu obrożę z adresem.

– Są osoby, które zakładają i szelki, i obrożę, albo dwie obroże, żeby po prostu uniknąć sytuacji, kiedy pies zrywa się z jednego zabezpieczenia i ucieka bez żadnej identyfikacji tego, do kogo on należy. Że nie możemy później ustalić właściciela. I taki pies ląduje później w schronisku, co dla niego jest jeszcze spotęgowaniem całej tej traumy. – to już Adrianna Kaszuba ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy.

Przypominamy też, że zgodnie z prawem, legalnie  fajerwerkami można strzelać wyłącznie w okolicach północy w nowy rok. Za używanie ich i zakłócanie spokoju w innym czasie można być ukaranym mandatem.

Sylwestrowe fajerwerki nad Podzamczem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Sylwestrowe fajerwerki nad Podzamczem. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także