Dodano: 9 kwietnia 2020 10:41
Osówce grozi bankructwo. ZUS i epidemia zabijają Podziemne Miasto
Tematy: głuszyca osówka roman głód zdzisław łazanowski
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Jedna z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego stoi na skraju bankructwa. Część owianego tajemnicą nazistowskiego kompleksu RIESE – Podziemne Miasto Osówka – z powodu ogłoszonej epidemii od półtora miesiąca nie zarobiło ani złotówki. Pieniędzy na funkcjonowanie bez turystów starczy nam do końca czerwca – powiedział prezes spółki. Miejsce, które rocznie odwiedzało ponad 100 tysięcy zwiedzających dziś świeci pustkami.
Kilkaście osób z perspektywą utraty pracy, wielomilionowy projekt unijny, którego rozliczenie uzależnione jest od ilości turystów, wbijające gwóźdź do trumny składki na ZUS – odkąd do Głuszycy przestali przyjeżdżać turyści firma zjada własne oszczędności. A będzie jeszcze gorzej.
– Co rok zaczynaliśmy sezon od połowy kwietnia. W tym roku odpada nam Wielkanoc, majówka, odpada nam. maj i czerwiec, biura turystyczne odwołują wycieczki, W tej chwili mamy zerowe przychody, oszczędności topnieją z dnia na dzień, w mgnieniu oka, nie widać światełka w tunelu – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka.
– Jeśli ten stan się utrzyma jeszcze miesiąc, będziemy zastanawiali się co z tym fantem zrobić, bo trzeba podjąć jakieś bardzo niepopularne decyzje – powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód – Zaprzestać działalności, czyli po prostu ogłosić bankructwo.
Zamknięcie podziemnego Miasta Osówka, będącego największą atrakcją turystyczną regionu to początek zapaści małej gminy Głuszyca, dla której turystyka jest głównym źródłem dochodu:
– W ślad za zamknięciem Osówki już mam podania o zwolnieniu z podatku od nieruchomości z kilkunastu gospodarstw agroturystycznych, zamknęły się dwie restauracje w mieście, które dodatkowo ucierpiały na nierealizowaniu przez wykupionych abonamentów. To co się stało z turystyką pokazuje jednoznacznie. jak turystyka jest ważna dla Głuszycy. – podsumował sytuację burmistrz Głuszycy.
Takich obiektów jak głuszycie podziemne miasto Osówka jest w regionie wałbrzyskim kilkanaście. Tak prezes firmy jak i burmistrz miasteczka podkreślają, że w obecnej sytuacji tylko rozwiązania systemowe mogą być ratunkiem dla wielu takich obiektów.
– Jeżeli byłaby taka sytuacja, że zwolniono by nas z ZUSu i innych danin, umorzono podatki, bo nie prowadzimy przecież działalności, tutaj w gminie, to byłaby szansa na przetrwanie. –zakończył prezes Łazanowski.

W podziemnym mieście Osówka same składki na ubezpieczenie społeczne pracowników to ponad 80 tysięcy złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Droga koło Książa do remontu. Władze miasta twierdzą, że jest w fatalnym stanie
- Uwaga kierowcy: kolizja z TIR-em na zjeździe z Ronda Niepodległości
- Młodzi siatkarze UKS Kinder Volleyball wicemistrzami Polski!
- 88-latka zmarła na korytarzu SORu w Wałbrzychu. Jest akt oskarżenia
- Potrójne zderzenie na Piaskowej Górze. Są spore utrudnienia
- Ruszają zapisy na Sudecką Żyletę. Szykujcie nogi na letnie góry
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Duża awaria energetyczna na Szczawienku i Piaskowej Górze. Spora część ulic bez prądu
Wałbrzych zyskuje nową markę! Ultima Auto otwiera salon MG!