Dodano: 9 kwietnia 2020 10:41
Osówce grozi bankructwo. ZUS i epidemia zabijają Podziemne Miasto
Tematy: głuszyca osówka roman głód zdzisław łazanowski
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Jedna z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego stoi na skraju bankructwa. Część owianego tajemnicą nazistowskiego kompleksu RIESE – Podziemne Miasto Osówka – z powodu ogłoszonej epidemii od półtora miesiąca nie zarobiło ani złotówki. Pieniędzy na funkcjonowanie bez turystów starczy nam do końca czerwca – powiedział prezes spółki. Miejsce, które rocznie odwiedzało ponad 100 tysięcy zwiedzających dziś świeci pustkami.
Kilkaście osób z perspektywą utraty pracy, wielomilionowy projekt unijny, którego rozliczenie uzależnione jest od ilości turystów, wbijające gwóźdź do trumny składki na ZUS – odkąd do Głuszycy przestali przyjeżdżać turyści firma zjada własne oszczędności. A będzie jeszcze gorzej.
– Co rok zaczynaliśmy sezon od połowy kwietnia. W tym roku odpada nam Wielkanoc, majówka, odpada nam. maj i czerwiec, biura turystyczne odwołują wycieczki, W tej chwili mamy zerowe przychody, oszczędności topnieją z dnia na dzień, w mgnieniu oka, nie widać światełka w tunelu – powiedział w rozmowie z naszym reporterem Zdzisław Łazanowski, prezes spółki Podziemne Miasto Osówka.
– Jeśli ten stan się utrzyma jeszcze miesiąc, będziemy zastanawiali się co z tym fantem zrobić, bo trzeba podjąć jakieś bardzo niepopularne decyzje – powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód – Zaprzestać działalności, czyli po prostu ogłosić bankructwo.
Zamknięcie podziemnego Miasta Osówka, będącego największą atrakcją turystyczną regionu to początek zapaści małej gminy Głuszyca, dla której turystyka jest głównym źródłem dochodu:
– W ślad za zamknięciem Osówki już mam podania o zwolnieniu z podatku od nieruchomości z kilkunastu gospodarstw agroturystycznych, zamknęły się dwie restauracje w mieście, które dodatkowo ucierpiały na nierealizowaniu przez wykupionych abonamentów. To co się stało z turystyką pokazuje jednoznacznie. jak turystyka jest ważna dla Głuszycy. – podsumował sytuację burmistrz Głuszycy.
Takich obiektów jak głuszycie podziemne miasto Osówka jest w regionie wałbrzyskim kilkanaście. Tak prezes firmy jak i burmistrz miasteczka podkreślają, że w obecnej sytuacji tylko rozwiązania systemowe mogą być ratunkiem dla wielu takich obiektów.
– Jeżeli byłaby taka sytuacja, że zwolniono by nas z ZUSu i innych danin, umorzono podatki, bo nie prowadzimy przecież działalności, tutaj w gminie, to byłaby szansa na przetrwanie. –zakończył prezes Łazanowski.

W podziemnym mieście Osówka same składki na ubezpieczenie społeczne pracowników to ponad 80 tysięcy złotych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także
- Wałbrzych. Z komisji wyborczej zniknęło prawie pół tysiąca kart do głosowania
- Ten kandydat zdecydowanie wygrał w areszcie w Świdnicy. Niespodzianka w Domu Seniora w Wałbrzychu
- Dachowanie na wjeździe do Głuszycy Górnej. Trzy osoby w szpitalu
- Polacy głosowali także w Czechach. Karol Nawrocki poza pierwszą trójką
- Frekwencja w Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim jedną z najniższych w województwie. Gorzej tylko w trzech powiatach
- W Czarnym Borze Karol Nawrocki był najbliżej pokonania Rafała Trzaskowskiego. Jak wypadli kandydaci w innych gminach powiatu wałbrzyskiego?
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Wyburzono spory kwartał w Śródmieściu. W środku miasta powstał wielki, pusty plac
Karol Nawrocki w Wałbrzychu. Było o CPK i Górniku Wałbrzych
Dzierżoniów. Zbliża się święto miasta. Na scenie gwiazdy
Przetarg napisany pod konkretną ofertę? Śledczy o sprawie dotyczącej wałbrzyskiej spółki komunalnej
Wałbrzych. Auto wjechało w płot. Kierowca uciekł