Osoby w wieku od 40 do 59 lat mogą się rejestrować na szczepienia. Jest jeden warunek

2 kwietnia 2021 10:23. Fotografia ilustracyjna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ruszyła możliwość rejestrowania się dla osób w wieku 40-59 lat, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza chęć zaszczepienia się. To grupa około 680 tysięcy osób – informuje dziś Michał Dworczyk, koordynator Narodowego Programu Szczepień. Od rana zainteresowanie jest gigantyczne. Chętni mają problemy z dodzwonieniem się na infolinię czy zalogowanie na dedykowane portale.

Przypomnijmy, wczoraj Dworczyk poinformował, że na szczepienia mogą się rejestrować osoby powyżej 60 roku życia, ale w związku z mniejszym zainteresowaniem, rząd uruchomił zapisy dla osób między 40 a 59 rokiem życia, które zgłosiły wcześniej gotowość do szczepienia.

Kilka godzin później informowano, że system umówił część tych osób na szczepienia w kwietniu i to błąd systemu. Szczepienia dla osób między 40 a 59 rokiem życia miały być umawiane na druga połowę maja. Rejestrację na kilka godzin wstrzymano, a konsultanci mieli przekładać terminy szczepień.

REKLAMA

Osoby w wieku od 40 do 59 roku życia wciąż mogą rejestrować się na szczepienia, pod warunkiem, że w pierwszym kwartale tego roku wypełniły deklarację szczepienia w rządowym systemie. Jak podkreśla Dworczyk, chodzi o około 680 tysięcy osób.

Nie wszystkim to się jednak udaje. System od rana jest przeciążony.

Mamy stukrotnie zwiększone w stosunku do codziennego ruchu obciążenie Profilu Zaufanego. Na sekundę próbuje się logować około pięciuset osób. W związku z tym ten profil może zwalniać, natomiast działa – mówi Dworczyk.

W wyniku „błędu systemu” około 60 tysięcy osób powyżej 40 roku życia zapisało się na terminy kwietniowe. Osoby, które były zarejestrowane na szczepienie od najbliższego wtorku do końca kwietnia otrzymały informację, że termin został zmieniony. Do tych osób ma dzwonić automat, proponujący terminy majowe.

Dworczyk podkreślił, że uruchomiono pół miliona dodatkowych terminów szczepień na kwiecień, bo rząd chce przesunąć wszystkie osoby powyżej 60 roku życia, które mają termin majowy na kwiecień.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 kwietnia 2021 10:23
`