Dodano: 10 grudnia 2020 20:30

Opóźnienia na budowie obwodnicy? Do końca roku zamknięta zostanie Żeromskiego. Długą pojedziemy wszystkimi pasami

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Do końca roku wyłączona z ruchu ma być ulica Żeromskiego. Nie oznacza to jednak, że nie będzie przejazdu ze Starego Zdroju na Biały Kamień. Jeszcze w grudniu zmieni się także organizacja ruchu w okolicach ronda Tesco. Tu pojedziemy wszystkimi pasami ulicy Długiej. Zaawansowanie postępu prac na budowie zachodniej obwodnicy Wałbrzycha oceniane jest na ponad siedemdziesiąt procent.

Oceniamy na dzień dzisiejszy, że stopień zaangażowania, zarówno finansowy, jak i rzeczowy, przekroczył siedemdziesiąt procent. Można powiedzieć, że trzy czwarte roboty jest za nami – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.

Brzmi bardzo optymistycznie, w praktyce oznacza to, że są fragmenty, na których rozpoczynają się już prace wykończeniowe. Są jednak miejsca, gdzie prace nie są tak zaawansowane. Chodzi między innymi o odcinek w okolicach Placu Grunwaldzkiego. Tam w związku z innym przebiegiem podziemnych instalacji i rzek niż ten na znanych planach konieczne są dodatkowe prace projektowe. Te problemy mogą realnie wpłynąć na termin oddania drogi do użytku. Przypomnijmy, zgodnie z planem budowa sześciokilometrowego odcinka obwodnicy powinna zakończyć się w czerwcu przyszłego roku. Prezydent Wałbrzycha przyznaje jednak, że ze względu na konieczność dodatkowych prac projektowych termin wciąż jest „otwarty”.

REKLAMA

W takim specyficznym, górskim terenie Wałbrzycha czasami są to alternatywne rozwiązania całkowicie odmienne. Jedne mogą powodować siedmiomiesięczne wykonania, a drugie miesięczne. Na razie patrzymy z optymizmem na to. Pracujemy intensywnie, a projektanci szczególnie w zaciszu gabinetów. Wykonawca czeka na każde rozwiązanie, a my staramy się je jak najszybciej dostarczyć – mówi Roman Szełemej.

Nie brakuje jednak dobrych informacji dla kierowców. Do końca grudnia ma być udrożniona druga nitka ulicy Długiej przy rondzie Tesco. Dziś kierowcy muszą korzystać w obu kierunkach tylko z jednej nitki przebudowanej jezdni przy rondzie.

Jeszcze w tym roku zamknięta zostanie także ulica Żeromskiego. Ruch ma być przeniesiony na nowy, docelowy fragment drogi powiatowej, tak zwanego bypassu. Wiosną ma w tym miejscu ruszyć budowa podziemnego przejścia pod obwodnicą.

Przypomnijmy, sześciokilometrowy odcinek obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej numer 35 pochłonie blisko 400 milionów złotych.

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Budowa zachodniej obwodnicy Wałbrzycha. fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także