Olga Tokarczuk Zasłużoną dla Miasta Wałbrzycha. Radni PiS wyszli z sali

26 sierpnia 2016 11:24. 25.08.2016 Wałbrzych, Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha Oldze Tokarczuk przyznano tytuł Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. W ramach protestu przeciw decyzji Rady radni klubu PiS opiścili salę obrad. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej znana Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem Zasłużony dla miasta Wałbrzycha. Rada miejska uznała, że Tokarczuk w pełni zasługuje na ten tytuł. Wałbrzych przez prawie dziesięć lat był dla niej domem i miejscem pracy. W swoich książkach, jak „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, często pisze o regionie, tutaj też zaczęła się jej kariera pisarska.

Radni PiS, którzy już w czerwcu złożyli wniosek o wycofanie z obrad Rady punktu, w którym omawiany był projekt uhonorowania Tokarczuk., wczoraj, w geście protestu opuścili salę obrad.

Olga Tokarczuk wywołała oburzenie środowisk prawicowych swoją wypowiedzią w programie TVP Info, gdzie została zaproszona po odebraniu rok temu nagrody literackiej Nike za „Księgi Jakubowe”. Na antenie powiedziała:

REKLAMA

– Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów

Po tej wypowiedzi na pisarkę wylała się fala krytyki i hejtu.

Olga Tokarczuk to wybitna prozaiczka i eseistka, jedna z najpopularniejszych oraz najchętniej czytanych polskich pisarek, autorka uhonorowana wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek czy nagrodą Fundacji im. Kościelskich). Wielokrotna laureatka nagrody czytelników „Nike”. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Z Wałbrzychem związana od lat 90.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 sierpnia 2016 11:24
`