Olga Tokarczuk laureatką prestiżowej nagrody literackiej

23 maja 2018 07:05. Olga Tokarczuk. fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / FORUM Tekst źródło: TVN24

Tematy: 


Olga Tokarczuk została laureatką Międzynarodowej Nagrody Bookera. Jest to przyznawana w Wielkiej Brytanii nagroda za najlepszą książkę przetłumaczoną na język angielski. Tokarczuk otrzymała ją za powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Tokarczuk, która jest pierwszą w historii polską laureatką tej prestiżowej nagrody, odebrała ją w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

W uzasadnieniu do wyróżnienia przewodnicząca jury Lisa Appignanesi powiedziała, że „Tokarczuk jest pisarką o wspaniałej błyskotliwości, wyobraźni i polocie literackim”, a w nagrodzonej książce „za pomocą zadziwiających zestawień przenosi nas przez galaktykę przyjazdów i odjazdów, historii i dygresji, jednocześnie zgłębiając sprawy bliskie współczesności i kłopotliwemu położeniu ludzkości – gdzie tylko plastikowi udaje się uciec od śmiertelności”.

REKLAMA

Tytuł książki nawiązuje do nazwy rosyjskiej sekty z XVIII wieku, której członkowie uważali, że świat jest dziełem szatana, a kiedy się zatrzymujemy, szatan ma do nas najlepszy dostęp.  Autorka opisuje w nich świat podróżników, którzy wyposażeni w podstawowe produkty i kosmetyki podróżne, swoje choroby, związane ze zmianami czasu, własny język: prosty, sfunkcjonalizowany angielski tworzą swoją własną, zamkniętą i nieustannie zmieniającą się rzeczywistość.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 maja 2018 07:05
`