Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok

10 października 2019 13:15. Olga Tokarczuk. fot. archiwalna. fot. Jacek Zych / FORUM Tekst źródło: TVN24

Tematy: 


Autorka „Ksiąg Jakubowych” była wymieniana wśród autorów, którzy mieli największe szanse na zdobycie nagrody. Tokarczuk otrzymała Nobla za ubiegły rok, gdy nagrody nie przyznano. Laureatem tegorocznym został Peter Handke, pisarz i tłumacz z Austrii.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Po ukończeniu psychologii na Uniwersytecie Warszawskim związała się prywatnie i zawodowo z Wałbrzychem, gdzie pracowała jako psycholożka w poradni zdrowia psychicznego. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy, przeprowadziła się do Nowej Rudy i poświęciła się pisaniu. Obecnie mieszka we Wrocławiu i w Krajanowie koło Nowej Rudy.

Debiutem pisarki były opowiadania, które ukazały się w 1979 roku na łamach pisma „Na przełaj”. Jako powieściopisarka Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1993 roku, kiedy została wydana jej pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”. Książka ta uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Za swoją twórczość Tokarczuk uhonorowana została wieloma nagrodami m.in. nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich , Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike”. W 2008 i 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką „Nike” za „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”. W 2016 roku decyzją Rady Miasta pisarka została uhonorowana tytułem Zasłużony dla miasta Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 października 2019 13:15
`