Dodano: 13 kwietnia 2024 10:44

Okradali naczepy ciężarówek w czasie jazdy! Policja pokazuje film

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dolnośląscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy włamywali się do naczep i kradli przewożone towary. – Sposób działania sprawców był o tyle nietypowy, że okradali oni naczepy w czasie jazdy – informuje dolnośląska policja.

Mundurowi ustalili, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat na terenie Polski doszło do kilkudziesięciu podobnych przestępstw, dlatego teraz sprawdzają, czy stoi za nimi jedna i ta sama grupa mężczyzn.

W ostatnim czasie dolnośląscy policjanci realizowali czynności w ramach rozpracowania grupy przestępczej zajmującej się okradaniem pojazdów ciężarowych z towaru przewożonego w naczepach. Ten nietypowy przestępczy proceder był bardzo ryzykowny i niebezpieczny. Okazało się bowiem, że pod osłoną nocy, do pojazdu ciężarowego poruszającego się trasą szybkiego ruchu, podjeżdżał samochód osobowy. Jego kierowca wyłączał światła mijania, a następnie zbliżał się maksymalnie do tylnej części naczepy, by zostać poza polem widzenia kierującego ciężarówką, i wówczas do działania wkraczali włamywacze – informuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

REKLAMA

Jedną z takich kradzieży zarejestrowała kamera zamontowana na jednej z naczep. Na nagraniu widać, jak jeden z mężczyzn w trakcie jazdy wydostaje się z wnętrza samochodu przez otwarte okno, po czym wchodzi na pokrywę silnika. Gdy auto zbliża się do pojazdu ciężarowego, sprawca zrywa zabezpieczenie plandeki, a następnie dostaje się do wnętrza naczepy. Mrożące krew w żyłach nagranie przedstawia również, jak mężczyzna opuszcza część ładunkową w podobny sposób, bowiem wychodzi podczas jazdy z naczepy, wskakuje na pokrywę silnika osobówki znajdującej się tuż za ciężarówką, po czym przez otwarte okno dostaje się do wnętrza. Wszystko dzieje się przy asekuracji drugiego z mężczyzn, poruszającego się tym samym pojazdem osobowym.

Ten nietypowy sposób działania przestępców sprawiał, że najczęściej nie byli oni zauważani przez kierujących zestawem pojazdów przewożących różny towar, często na zlecenie firm kurierskich. Dopiero po dotarciu do wyznaczonego celu okazywało się, że podczas jazdy z części ładunkowej zniknęła część artykułów – informuje policja.

W ostatnim czasie do takiej sytuacji doszło na drodze ekspresowej S8. Po informacji od jednego z kierowcy ciężarówek mundurowi zatrzymali podejrzaną osobówkę.

Wewnątrz znajdowało się trzech mężczyzn, obywateli Ukrainy. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie, iż mogli to być sprawcy zgłoszonego usiłowania włamania i kradzieży, osoby te zostały zatrzymane, a następnie dokładnie sprawdzono pojazd, którym się poruszali. Policjanci wewnątrz ujawnili różnego rodzaju narzędzia mogące służyć do pokonywana zabezpieczeń. Wtedy też do działań włączyli się funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu – informuje policja.

Policja wciąż wyjaśnia okoliczności całej sprawy. Zatrzymanym mężczyznom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej i usiłowanie kradzieży z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat więzienia.

Dotychczas zebrany materiał dowodowy oraz czynności wykonane pod nadzorem prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, dały podstawy do zastosowania przez sąd wobec trzech obywateli Ukrainy środka izolacyjnego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – informuje policja.

Okradali naczepy ciężarówek w czasie jazdy! Policja pokazuje film fot. Dolnośląska Policja

Okradali naczepy ciężarówek w czasie jazdy! Policja pokazuje film fot. Dolnośląska Policja

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także