Ogromne straty po pożarze hali przemysłowej w Świebodzicach

18 marca 2017 14:21. Strażacy sprawdzający spaloną halę w Świebodzicach. Świebodzice, 17.03.2017. Tekst i fot. Sebastian Biały / www.swiebodzice.info

Tematy: 


Na 10 mln złotych opiewają pierwsze szacunki strat wywołanych przez pożar na dawnych terenach Termetu należących Invest Park Development – spółki zależnej od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park.

Wciąż nieoficjalnie, ale z ogromną dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że bezpośrednią przyczyną pożaru była awaria sprężarki pracującej w malarni proszkowej umiejscowionej w hali, gdzie rozegrał się dramat. Sprężarka była na gwarancji producenta, miała niecały rok. Co było przyczyną awarii będzie przedmiotem dochodzenia. Malarnia spłonęła doszczętnie.

Akcja gaśnicza trwała ponad 15 godzin, ostatnie dogaszanie zakończyło się w piątek 17.03. około godziny 10. Obecnie hala jest zabezpieczona przed dostępem osób trzecich i do czasu oględzin przez inspektora budowlanego nie wolno tam wchodzić. W poniedziałek rano zostaną przeprowadzone oględziny i rozpoczną się czynności prokuratorskie, do tego czasu nie wolno zmieniać stanu rzeczy na miejscu katastrofy. Z wstępnych oględzin pogorzeliska wynika, że żelbetowa konstrukcja nie została istotnie uszkodzona, ale są to informacje nieoficjalne.

REKLAMA

Dla przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie od IPD najważniejsze jest jak najszybsze wznowienie działalności, każdy dzień to straty i możliwość utraty kontrahentów. Ci, których majątek nei ucierpiał w pożarze, mogliby wznowić działalność po przywróceniu zasilania w energię elektryczną, jednak obecnie cały budynek jest odłączony od zasilania.

Poseł Ireneusz Zyska (po lewej) i szef IPD Łukasz Kwadrans (w środku) . Świebodzice, 17.03.2017. Tekst i fot. Sebastian Biały / www.swiebodzice.info

Przed południem na miejscu pojawił się poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, gdzie o zdarzeniu rozmawiał z prezesem IPD Łukaszem Kwadransem i burmistrzem Bogdanem Kożuchowiczem. O godzinie 13, w miejskim ratuszu, odbyło się spotkanie z poszkodowanymi przedsiębiorcami. Tematem spotkania było wstępne określenie potrzeb i możliwości pomocy na poziomie lokalnym, wojewódzkim i krajowym. W spotkaniu wzięli udział: poseł na Sejm – Ireneusz Zyska, wicewojewoda dolnośląski – Kamil Zieliński, burmistrz Świebodzic – Bogdan Kożuchowicz, prezes IPD – Łukasz Kwadrans, komendant komisariatu policji – nadk. Janusz Kozendra oraz przedstawiciel Państwowej Straży Pożarnej.

Jak powiedział Łukasz Kwadrans, IPD będzie dążyć do jak najszybszego umożliwienia wznowienia działalności przedsiębiorcom, doraźnie postara się, w miarę możliwości, o udostępnienie tymczasowych lokali zastępczych. W interesie IPD jest jak najszybsze przywrócenie normalnego funkcjonowania firm na terenie spółki.

Ponieważ spółka IPD jest spółką zależną od WSSE będącej w strukturach właścicielskich Skarbu Państwa pomoc w kontaktach z Ministerstwem Rozwoju zaproponowali poseł Ireneusz Zyska i wicewojewoda Kamil Zieliński. Poseł zadeklarował, że więcej na temat możliwości pomocy będzie mógł powiedzieć w poniedziałek po zasięgnięciu informacji w ministerstwie.

W poniedziałek, w godzinach popołudniowych odbędzie się kolejne spotkanie – po oględzinach zostaną podjęte pierwsze konkretne decyzje.

Spotkanie w świebodzickim Ratuszu. Na zdjęciu m.in. poseł na Sejm Ireneusz Zyska (ostatni po lewej) szef IPD Łukasz Kwadrans (w środku) oraz wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński (poprawie tyłem).Tekst i fot. Sebastian Biały / www.swiebodzice.info

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 marca 2017 14:21
`