Ograniczenia w podróżowaniu do Czech! Zmiany już od poniedziałku

5 listopada 2020 15:50. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od poniedziałku podróżni z Polski co do zasady nie będą mogli wjechać na terytorium Czech – czytamy na oficjalnej stronie rządowej gov.pl. Polska znalazła się na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa, stąd Polaków zaczną obowiązywać nowe zasady. Będą jednak wyjątki.

Nowe zasady zaczną obowiązywać od poniedziałku. Osoby wjeżdżające do Czech z kraju wysokiego ryzyka, w tym z Polski, przy pobycie powyżej dwunastu godzin zobligowane są do testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Wyjątek stanowią pracownicy transportu międzynarodowego, którzy muszą wypełnić odpowiedni dokument, obywatele Unii Europejskiej i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie unii, którzy w ciągu dwunastu godzin przejeżdżają przez Czechy tranzytem lub podróżują do Czech na okres nie dłuższy niż dwanaście godzin, ale robią to z ważnych powodów, na przykład zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych czy zawodowych.

REKLAMA

Dzieci do piątego roku życia, a co najważniejsze pracownicy transgraniczni, którzy również muszą wypełnić odpowiedni formularz. Wyjątkiem objęci są także uczniowie i studenci, którzy w celu wykonania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym.

Czeskie służby przypominają także, że od 22 października zakazane są przyjazdy do Czech w celach turystycznych, a hotele nie mogą oferować noclegów turystom.

Jak informują czeskie media, na granicach nie zostaną przywrócone kontrole. Wjeżdżający do Czech muszą się liczyć jednak z wyrywkowymi kontrolami.

Szczegółowe informacje z linkami do odpowiednich formularzy można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

fot. https://www.mvcr.cz

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 5 listopada 2020 15:50
`