Odwołanie Burmistrza Boguszowa-Gorc. Czy opozycji uda się przeprowadzić referendum?

9 sierpnia 2019 09:28. Boguszów-Gorce. Ratusz. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Nie milkną echa zamieszania, jakie spowodowało aresztowanie w grudniu ubiegłego roku burmistrza Boguszowa-Gorc Jacka C. Część miejskich radnych chce ograniczenia przywilejów burmistrza, z odwołaniem go ze stanowiska włącznie.

Radni pozostającego w opozycji do burmistrza Jacka C. klubu Razem dla Boguszowa-Gorc złożyli wniosek o przeprowadzenie w mieście referendum w sprawie odwołania urzędującego burmistrza. To kolejna próba ograniczenia Jackowi C. przywilejów wynikających ze sprawowanego, zza więziennych krat, stanowiska. Czym radni argumentują swój upór?

Tym, że burmistrz od kilku miesięcy przebywa w areszcie – Daniel Gemling, radny klubu Razem dla Boguszowa-Gorc – Nie wykonuje czynności, które mu powierzono w wyniku wyborów. Dwukrotnie próbowaliśmy podjąć uchwałę o obniżenie pensji burmistrza. nie udało się to. Radni z komitetu wyborczego Pana Burmistrza wręcz przeciwnie. Drugi wątek, który był jest badany przez prokuraturę, czyli zakup tych głosów podczas ostatnich wyborów samorządowych. To bardzo mocno wzburza mieszkańców i myślę, że referendum będzie pozytywne za odwołaniem pana burmistrza.

REKLAMA

Powodów do odwołania urzędującego burmistrza nie widzi jego zastępca, Sebastian Drapała, który jednocześnie podkreśla – sytuacja nie jest łatwa

– To jest niekomfortowa sytuacja. Niesprzyjająca jakiś tutaj działaniom gospodarczym. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem – udzie nie wiedzą, czy mogą współpracować z Urzędem, także ze swojej strony chciałbym uspokoić wszystkich; urząd działa, gmina działa, ja pełnię swoje obowiązki burmistrza. W żaden sposób nie mamy jakiś problemów większych, związanych z aresztowaniem pana burmistrza Jacka C.

Po zaopiniowaniu wniosek radnych opozycji trafi pod głosowanie na kolejnej sesji rady miasta. Wiele wskazuje na to, że podobnie jak poprzednie wnioski, nie uzyska poparcia większości rajców. Radny Gemling ma w zanadrzu plan awaryjny:

– Jeżeli nie podejmiemy takiej uchwały, jest druga opcja, która pozwala na zawiązanie komitetu społecznego składającego się z 5 mieszkańców i oni mogą złożyć taki wniosek do Komisarza Wyborczego Muszą zebrać iluś tam podpisów według właśnie kodeksu wyborczego. I taki wniosek zostanie złożony również.

 

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 9 sierpnia 2019 09:28
`