Odpowiedź UM na tekst pt. „Za a nawet przeciw”

20 października 2015 12:26. Pikieta przeciwko funkcjonowaniu w Wałbrzychu składowiska odpadów niebezpiecznych Mo-Bruk. Wałbrzych, lipiec 2015. Fot. Jacek Zych

Urząd Miasta za pośrednictwem pana Arkadiusza Grudnia – asystenta i rzecznika prasowego prezydenta Romana Szełemeja ustosunkował się do naszego tekstu z 19 października zatytułowanego "Za a nawet przeciw - druga strona boju o likwidację składowiska Mo-Bruk." Dostarczony do nas tekst publikujemy w całości, bez skrótów i korekt.

W związku z artykułem na podstawie pisma Pana Zbigniewa Michurskiego, przedstawiciela Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych, przekazujemy aktualne informacje dotyczące sytuacji i funkcjonowania składowiska MoBruk.

Obecne władze Wałbrzycha i Prezydent Roman Szełemej podejmują wszelkie prawnie możliwe działania mające doprowadzić do jak najszybszego zakończenia całej działalności firmy MOBRUK.
Wiele z tych działań już przyniosło znaczące efekty czego skutkiem jest ograniczenie obszaru funkcjonowania firmy MOBRUK w Wałbrzychu.

Co do działalności stowarzyszenia, które reprezentuje Pan Zbigniew Michurski, mającego służyć m.in. poprawie stanu środowiska naturalnego w Wałbrzychu, to nie podlega ono jednak takim rygorom prawnym jakie regulują działalność samorządu gminnego, który zawsze musi opierać się na przepisach prawa.

Zawarte w tekście informacje są wybiórcze i nie odzwierciedlają aktualnego stanu faktycznego w funkcjonowania składowiska MOBRUK, jak również efektów ciągłych działań ze strony Urzędu Miasta w Wałbrzychu. Prezentują jedynie perspektywę Pana Zbigniewa Michurskiego, który nie jest skłonny przyjąć do wiadomości skutków nieprzemyślanych i pochopnych działań, które mogłyby spaść na Wałbrzych w przypadku wielomilionowych odszkodowań.

Po pożarze składowiska w lipcu br. Prezydent Wałbrzycha złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej oraz skierował zdecydowane żądanie podjęcia skutecznych działań do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Wojewodzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Wojewody i Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej. O przebiegu tych działań informowaliśmy na bieżąco na naszej stronie internetowej www.walbrzych.eu. Z podjętych działań kontrolnych w tych dniach przygotowywano raport.

W wyniku ustaleń pokontrolnych WIOŚ we Wrocławiu podjął w dniu 14 października b.r. decyzję o skierowaniu wniosku do Marszałka Wojewodztwa Dolnośląskiego o cofnięciu pozwolenia na funkcjonowanie instalacji MOBRUK.
Postępowanie Prokuratury nie jest w przedmiotowej sprawie zakończone, aktualnie oczekiwana jest jeszcze decyzja Prokuratury Rejonowej.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Zarządu Drog Komunikacji i Utrzymania Miasta parametry drogi ulicy Małopolskiej nie spełniają warunków umożliwiających zakaz wjazdu samochodów powyżej 5 ton.

Powyższą sytuację opisuje w swoim piśmie z dnia 16 października br. skierowanym do Pana Zbigniewa Michurskiego, Kierownik Biura Transportu, Krzysztof Fila . Jednocześnie określa jednoznacznie warunki bezpiecznego korzystania z ul. Małopolskiej. Patrole Straży Miejskiej w czasie bezpośrednio po pożarze miały na celu wyłącznie działanie na korzyść wałbrzyszan, a zebrane informacje są przydatne przy ocenie funkcjonowania składowiska tuż po zdarzeniu.

Dodano: 20 października 2015 12:26
.
 • Zbigniew Michurski pisze:

  „Zawarte w tekście pt. Za, a nawet przeciw” informacje są wybiórcze i nie odzwierciedlają aktualnego stanu faktycznego”, które? Czy te pokazujące, że ulica jest za wąska na przyjęcie wielkich ciężarówek? Czy te, kiedy ZDKiUM odmawia postawienia oczywistego znaku? Szkoda, że urząd nie jest skłonny przyjąć do wiadomości skutków nieprzemyślanych i pochopnych działań, które mogłyby spaść na Wałbrzych w przypadku kolejnego pożaru, ale jeszcze większego.

 • Marek pisze:

  Panie Zbyszku, wprowadzanie takiego znaku odcięłoby MoBruk od jedynej drogi dojazdowej. Firma mogłaby złożyć doniesienie na Gminę o świadome, celowe utrudnianie prowadzenia działalności gospodarczej narażając miasto na straty przez wyżej wspomniane odszkodowania. To nie średniowiecze, że sobie wykopiemy rów i zablokujemy. Takie ot odcięcie od dojazdu to prymitywny patent chłopski, a nie racjonalny zgodny z prawem.

  • zawiedziona pisze:

   Panie Marku jeśli odcięcie od dojazdu poprawi bezpieczeństwo pieszych i przestanie bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowiu ludzi to w mojej opinii ma to całkiem spore uzasadnienie.

 • Zbigniew Michurski pisze:

  Mój tekst nie opisywał funkcjonowania składowiska jak chce rzecznik, tylko obnaża hipokryzję władzy, która deklaruje, że niezwłocznie wyprowadzi Mo-Bruk z Wałbrzycha a kiedy może coś zrobić w tym zakresie zasłania się enigmatycznymi przepisami.

  • gość pisze:

   Zasłania się prawem,bo musi działać zgodnie z prawem i takie działania podjęto .Każda inna decyzja niezgodna z prawem może być zaskarżona ,a miasto obciążone karami .Piszący nie ponosi za nic odpowiedzialności ,natomiast władze miasta odpowiadają za każde swoje działanie ,bezprawne również .

 • zawiedziona pisze:

  Drogi Panie Arkadiusz Grudzień, z największą przyjemnością sfotografuję lub nagram film obrazujący „bezpieczny ” przejazd samochodów typu TIR po ulicy Małopolskiej w kierunku firmy MO-BRUK. Te pojazdy nie mieszczą się w pasie drogi. Szkoda że Straż Miejska nie miała na tyle „jaj” aby przez miesiąc czasu nie dostarczyć Wam kilku zdjęć stojąc tu całą dobę. Siedzieli i dłubali z nudów słonecznik. Dramat, dramat i jeszcze raz dramat.

 • fr@nko pisze:

  Witam wszystkich. Niech ZDKiUM odpowie na pytanie kto naprawi drogę wjazdową do garaży na zakręcie ulicy małopolskiej przed wiaduktem MOBRUK. Jeżeli potrzebują dowodów jak tiry nie mieszczą się na zakręcie i jadą po chodniku niszcząc wjazd mogę udostępnić zdjęcie. Kolejne pytanie co wniosła straż miejska która stała całymi dniami nic z tym nie robiąc? Mogli postawić fotoradar lepszy by był z tego pożytek . Kto mówi, że ta droga spełnia wymagania na transport dużych tirów podziwiam wyobraźni. Pozdrawiam i czekam na interwencję w sprawie zapadniętych wjazdów i chodników.

 • Zbigniew Michurski pisze:

  Miasto przed wszystkim ma troszczyć się życie i zdrowie mieszkańców, a nie firm. Nigdzie nie mówiłem o odcięciu firmy od drogi. Mówiłem i mówię o potrzebie postawienia znaku ograniczającego wjazd wielkich pojazdów, które się nie mieszczą w pasie drogi. Jeśli miasto nie chce postawić znaku to musi przebudować wąski odcinek ul. Małopolskiej, jeśli mamy się traktować poważnie.

 • Sonia pisze:

  Nie ufam PO, tak naprawdę ręka rękę myje, Zrobią wszystko by nic się nie zmieniło jak zresztą wszystko co jest w zasięgu PO, Kamyki jeżdżą ul. Niepodległości, Gdyńską, Tunelową, już nie maja koncesji a jeżdżą ……

  • gość pisze:

   Możesz nie ufać PO ,ale nie możesz zaprzeczyć ,że dzięki temu prezydentowi to miasto zmienia się na lepsze i widać to na każdym kroku :) Ulice pięknieją ,remonty przeprowadzane są z głową równocześnie z tym co sieciami które biegną pod ulicami ,wyburzane są kamienice ,które szpeciły miasto a przestrzeń po nich zagospodarowywana ,świetna miejska komunikacja ,mieszkania komunalne ,których nie budowano od 15 lat,boiska i place zabaw ,żłobki ,dom pomocy społecznej ,wszystkie szkoły ocieplone itd. Wszystkie decyzje przemyślane ,a zmiany dokonywane z myślą o wygodzie mieszkańców :)

 • podgórzanka pisze:

  Ciekawe ze pan sójka w trybie natychmiastowym zamknął składowisko niedaleko mobruku na którym był sam gruz, ziemia itp ( żadnych niebezpiecznych odpadów ) a taki niesamowite niebezpieczny mobruk działa sobie w najlepsze

 • Wałbrzyszanin pisze:

  I właśnie wyborcy podziękowali Platformie za działania.

 • podgórzanka pisze:

  no i teraz skoro PIS doszedł do władzy czekam na pańskie działania panie Pilchowski, skoro Pan tyle naobiecywał

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `