Dodano: 11 marca 2018 10:46
Odnaleźli gigantyczny, niemiecki schron z czasów II wojny światowej
Tematy: eksploratorzy historia Lubań
Eksploratorom z Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika „Odkrywca” udało się potwierdzić istnienie rozległego, niemieckiego schronu z czasów II wojny światowej. Bunkier znajduje się pod górą Kamienna, w samym centrum Lubania koło Jeleniej Góry. Eksploratorzy od dawna byli w posiadaniu planów budowli, jednak w żaden sposób nie udało im się potwierdzić jej istnienia. Dziś, po wykonaniu czterech, głębokich na 25 metrów odwiertów wiadomo, że schron napewno istnieje, choć, jak się okazało, jest częściowo zalany wodą.
Poszukiwania schronu trwały od 1950 roku. Rozpoczęło je państwowe Biuro Badań Terenowych. Zakończyły się fiaskiem, a historię o schronie pod górą Kamienna odłożono między bajki. Ponownie zainteresowano się tematem w 2011 roku, kiedy poszukiwacze z miesięcznika Odkrywca wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Górnych Łużyc próbowali dostać się do wnętrza chodnikiem ewakuacyjnym. Po udrożnieniu zamykającego go zawału okazało się jednak, że prowadzący kilkadziesiąt metrów wgłąb góry tunel kończy się ślepą ścianą.
Podjęta dziś próba polegała na wykonaniu czterech odwiertów ze szczytu góry. Już pierwszy okazał się trafiony. Opuszczona na głębokość ok. 25 metrów kamera pokazała surowy chodnik z drewnianą obudową, w 2/3 wysokości zalany wodą. 2 z 3 następnych wierceń także okazały się trafne.
Badania na górze parkowej potrwają jeszcze kilka dni. Następnie zostanie sporządzony i przedstawiony władzom miasta raport. Na jego podstawie zostanie podjęta decyzja o ewentualnej próbie wejścia do schronu.
Bunkier, wybudowany przez hitlerowców w Lubaniu miał składać się z trzech połączonych ze sobą chodników o długości ok. 150 metrów. Jego przeznaczenie nie jest znane – być może służył jako szpital polowy oblężonej przez Armię Czerwoną Twierdzy Lubań. Krążą pogłoski tym, że mógł służyć za składnicę sprzętu wojskowego wycofującego się Wermachtu.
Zobacz także
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
- Jedlina-Zdrój po powodzi. Tematy rozmów na Kongresie Samorządowym we Wrocławiu
- Wałbrzych. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Decyzję we wtorek podejmą radni
- Boguszów-Gorce. Strażacy proszą o wsparcie. Tym razem nie w sprawie pożarów
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok
- Akcja policji na wałbrzyskiej giełdzie. Policjanci zabezpieczyli podrobiony towar o wartości 100 tysięcy złotych
- Wałbrzych. Kończy się nabór wniosków na mieszkania przy Traugutta. Zainteresowanie? To może zaskoczyć