Dodano: 8 czerwca 2019 13:52
Odkryli mury budowli, która stała na Górze Chojna przed Zamkiem Grodno. Znamy efekty tygodniowych badań archeologicznych
Tematy: archeologia zamek grodno
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Badania prowadzony były w dwóch miejscach, w okolicach muru i na jednym z dziedzińców. Tym razem poszukiwano odpowiedzi na pytanie czy przed Zamkiem Grodno na Górze Choina stał inny obiekt. W czasie prac udało się odkryć fragmenty kamiennego muru, świadczącego o tym, że w XIV – XV wieku stała tam jakaś budowla, która została rozebrana.
– Stan zachowania tej budowli jest taki, że nie potrafimy powiedzieć tak z całą pewnością jaką ona pełniła funkcję, ale to datowanie to jest pewne – mówi Paweł Konczewski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Odkryty fragment budowli to szeroki, masywny mur, wykonany z łamanego kamienia, spojony wapienną zaprawą. Masywność tego muru wskazuje na to, że nie był to prawdopodobnie zwykły budynek gospodarczy. Wszystko wskazuje na to, że to fragment starych fortyfikacji.
Badania prowadzone były także na górnym dziedzińcu, gdzie prace prowadzone były w wykopie sondażowym. Tam, na podstawie łączeń i styków murów udało się określić poszczególne fazy budowy samego zamku.
W czasie prac odnaleziono także dziesiątki różnych przedmiotów.
– Wiadomo, że dawniej ludzie też się nie pozbywali czegoś, co można było używać. Większość tych rzeczy to są średniowieczne śmieci, krótko mówiąc. Po zakończeniu tych prac w terenie musimy to wszystko dokładnie obejrzeć, oczyścić, zinwentaryzować, poddać konserwacji. Takim hitem jest piękna, rycerska ostroga, którą kolega odnalazł na zamku dolnym, w warstwie spalenizny z XV wieku – dodaje Konczewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To prawdopodobnie nie ostatni sezon prac na Zamku Grodno prowadzonych przez miesięczniki „Archeologia Żywa” i „Odkrywca”, oraz przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz także
- Nowoczesna świetlica wiejska już wkrótce dla mieszkańców Łomnicy
- Grudzień w Jedlina-Zdrój. Mikołaj, jarmark i zimowe zabawy
- Boguszów-Gorce. Wielki konwój mikołajowy strażaków z OSP
- Nowa Ruda. Duże zainteresowanie połączeniem autobusowym z Broumovem
- Mieroszów pamięta o górnikach, którzy tu mieszkali. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy
- Silnik wyrwany z auta. BMW w nocy rozbiło się na S3
Najczęściej czytane
- Tragedia na Piaskowej Górze. Na przejściu dla pieszych zginęła kobieta
- Jezioro Bystrzyckie niemal bez wody. Doszło do awarii zapory?
- Pieszyce. Co z kolejką na Wielką Sowę
- Wałbrzych. Przez miasto przejdzie parada górnicza
- Groźna kolizja na skrzyżowaniu w powiecie wałbrzyskim. Policja apeluje o ostrożność