Oddział hematologii w szpitalu Sokołowskiego oficjalnie otwarty

19 lutego 2019 19:29. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podczas oficjalnego otwarcia oddziału hematologii Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


14 łóżek, na które pacjenci w Wałbrzychu i regionie czekali od wielu lat. Chociaż działa już od początku miesiąca, nowy oddział hematologii w Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu został oficjalnie otwarty.

– Hematologia to są po prostu choroby krwi – mówi ordynator oddziału prof. Aleksandra Butrym – to są nowotwory krwi, tak jak nowotwory szpiku i układu krwiotwórczego ale także choroby łagodne, jak niedokrwistości, małopłytkowości. Czyli wszystkie te zaburzenia, które można obserwować po wykonaniu podstawowej morfologii. Może się to wydawać błahe, ale są to często choroby bardzo agresywne, o gwałtownym przebiegu, jak na przykład białaczka. 

Chorych hematologicznych przybywa w sposób nie dający się zatrzymać. Na południu Dolnego Śląska, w Wałbrzychu jest ich więcej niż średnio w Polsce i więcej niż w województwie dolnośląskim. Przyczyn jest wiele, nie wszystkie są znane. Wzrost zachorowań wiąże się często z przemysłową historią miasta.

REKLAMA

Prezydent miasta Roman Szełemej podkreśla: to jest bardzo kosztowny oddział. Zdecydowana większość kosztów leczenia to leki:

– Finansowanie tego oddziału to głównie programy lekowe NFZ. One są zapewnione – taką deklarację otrzymaliśmy dziś od wicewojewody Kamila Zielińskiego. Utrzymanie kadry to także bardzo duże wyzwanie. Nam udało się skompletować zespół między innymi dzięki programowi mieszkaniowemu dla lekarzy i pielęgniarek – dodał prezydent.

O konieczności potrzebie istnienia takiego oddziału przekonany jest także wicewojewoda Krzysztof Kamil Zieliński.

– Otrzymałem zapewnienie z NFZ, że umowa z wałbrzyskim szpitalem zostanie podpisana. Jeszcze raz podkreślam – ten oddział jest naprawdę bardzo potrzebny. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 lutego 2019 19:29
`