Od wtorku 27 lipca nie wyrobisz dowodu on-line. Konieczna wizyta w urzędzie

28 lipca 2021 19:39. Fot. źródło: Facebook / UM Bydgoszcz

Od wtorku 27 lipca wniosek o wydanie pierwszego bądź kolejnego dowodu osobistego składamy wyłącznie osobiście, a nie przez Internet. To efekt zmian, jakie wprowadza w dokumentach rząd. Jak dokładnie wygląda procedura?

Do poniedziałku 26 lipca każdy, kto miał zarejestrowany profil na platformie e-puap  mógł wniosek o wydanie pierwszego lub kolejnego dowodu osobistego złożyć przez internet. Od wtorku jest to nie możliwe – rząd prowadza zmiany w dowodach osobistych. Powodem jest zmiana ogólnopolskich przepisów dotyczących dowodów osobistych, które od tej chwili powinny zawierać oprócz danych osobowych zawierać nasze linie papilarne i stąd właśnie konieczność odiwedzin w urzędzie już na etapie składania wniosku, gdzie to linie będą sczytywane i uruchomiony zostanie cały proces produkcji dowodu osobistego.

Urzędnicy przyznają, że zmiana sposobu wnioskowania o wydanie dokumentu może powodować pewne zatory i utrudnienia dla petentów. Wiele urzędów rozwiązało sprawę kompleksowo – kolejność obsługi klientów regulowana jest on-line przez specjalny, elektroniczny system kolejkowy. Takie rozwiązanie wprowadzono między innymi w Dzierżoniowie:

REKLAMA

Od momentu, kiedy wprowadziliśmy e-usługi w Dzierżoniowie wprowadziliśmy też tak zwany system kolejkowy, czyli sposób rejestracji, można tego dokonać w formie elektronicznej, można dzwoniąc do urzędu i zapisując się do konkretnego wydziału. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że ze swoją sprawą przychodzimy już nie do urzędu a do konkretnego urzędnika.  – wyjaśnia Rafał Pilśniak, rzecznik Urzędu Miasta w Dzierżoniowie.

To, że zmieniły się przepisy i wniosku o dowód nie złożymy przez Internet nie oznacza, że otrzymamy już nowe wzory dokumentów. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dopatrzyła się luk w zabezpieczeniach zakupionych przez rząd skanerów do odcisków palców i wniosła o zakup nowych urządzeń. Co stanie się z wartymi 1,73 mln złotych urządzeniami kupionymi w marcu – nie wiadomo.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 lipca 2021 19:39
`