Dodano: 25 czerwca 2019 11:00

Od wczoraj w Głuszycy bezpłatna komunikacja autobusowa

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Głuszyca dołączyła do grona gmin oferującym swoim mieszkańcom darmową komunikację publiczną. Wczoraj o godzinie 6 rano  po raz pierwszy na trasę wyjechały autobusy głuszyckiej komunikacji miejskiej. Mówi Roman Głód, burmistrz Głuszycy:

– Mamy 3 autobusy i 3 linie, obsługujące wszystkie sołectwa wchodzące w skład gminy Głuszyca. Za chwilę będzie jeszcze połączenie z Jedliną-Zdrój. Brak komunikacji to tak naprawdę była jedna z większych bolączek naszych mieszkańców pracujących w Wałbrzychu czy też w innych miejscowościach, które rano nie miały jak dojechać tu na piątkę czy też na inne prywatne linie. Te osoby będą mogł w końcu normalnie funkcjonować, jak to się dzieje w innych miejscowościach. 

Zgodnie z zapisami projektu przez następne 3 lata komunikacja w gminie będzie bezpłatna. Wszystko jednak wskazuje na to, że mieszkańcy będą mogli cieszyć się nią również po tym okresie

REKLAMA

– Komunikacja miejska będzie kosztowała 200 tysięcy mniej niż do tej pory – mówi burmistrz Głuszycy – Rok rocznie wydajemy ponad 200 tysięcy złotych na dowóz dzieci do szkół. Teraz ta usługa będzie realizowana autobusami miejskimi w ramach umowy z operatorem obsługującym nasze linie. To wymierna korzyść dla gminy.

Pierwsi pasażerowie byli zachwyceni autobusami, z jakich do tej pory mogli korzystać tylko w największym mieście w regionie – w Wałbrzychu.

– No bardzo mi się podoba – powiedziała w rozmowie z naszym reporterem jedna z pasażerek – Jadę pierwszy raz i bardzo mi się podoba. Bardzo dobrze, że jest ta komunikacja, bo nam, starszym ludziom, ciężko jest się dostać ze wsi do miasta, do wnuczka czy gdzies… – dodaje

– Dla matek z dziećmi i z wózkami to olbrzymie ułatwienie – powiedziała inna z pasażerek – bo jak wejść z wózkiem do „nyski”. A tu dużo miejsca, klimatyzacja… no i za darmo. 

Uruchomienie bezpłatnej komunikacji kosztowało Głuszycę 1,4 miliona złotych. 80% inwestycji zostało sfinansowane z pieniędzy ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej. Za te pieniądze kupiono 2 nowe, pełnowymiarowe autobusy miejskie. Trzeci, mniejszym obsługujący miejsca o trudniejszym dojeździe, wniósł w ramach umowy operator obsługujący transport miejski w miasteczku.

Autobus komunikacji miejskiej w Głuszycy. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Autobus komunikacji miejskiej w Głuszycy. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Autobus komunikacji miejskiej w Głuszycy. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także