Od koszykarzy MKS-u dla miasta. 10 defibrylatorów trafiło do Szczawna-Zdroju

11 stycznia 2019 17:24. Przedstawiciele instytucji i placówek do których defibrylatory 11.01.2019 r Szczawno-Zdrój, fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


10 ultranowoczesnych defibrylatorów trafi do Szczawna-Zdroju. Zakup wartych 46 tys urządzeń możliwy był dzięki projektowi z PZU, który zrealizowali działacze Miejskiego Klubu Sportowego Mazbud Basket Szczawno-Zdrój. Defibrylatory pojawią się w najbardziej uczęszczanych punktach w mieście. Mówi Marek Fedoruk burmistrz Szczawna-Zdroju:

– Wytypowaliśmy miejsca, w których defibrylatory powinny się znaleźć – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. –  Żeby to były miejsce ogólnie dostępne, przez jak najdłuższy czas, na terenie całego miasta. Żeby były w jak najbliżej osób potrzebujących.

Defibrylatory trafiły do Miejskiej Szkoły Podstawowej, zawisną w Urzędzie Miasta, w dwóch obiektach sportowych: na boisku przy ulicy Topolowej oraz na wzgórzu Gedymina. Defibrylator będzie także w Dworzysku i w Miejskiej Bibliotece publicznej. Dwa defibrylatory będą w obiektach sanatoryjnych Uzdrowiska Szczawno-Jedlina oraz w obiekcie Sanatoriów Dolnośląskich – w Azalii.

REKLAMA

Paweł Danielak z MKS MAzbud Basket Szczawno-Zdrój (P) i Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdrój podczas przekazania defibrylatorów. Szczawno-Zdrój, 11.01.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Dwa z urządzeń służyć będą gościom i pacjentom Uzdrowiska Szczawno-Jedlina:

Przy takiej liczbie kuracjuszu i gości, którzy odwiedzają nasze obiekty każda ilość takich urządzeń będzie niewystarczającą. My dzięki tej przepięknej akcji wzbogaciliśmy się o dwa kolejne – pojawią się one w Domu Zdrojowym, czyli naszym flagowym obiekcie i równie flagowym dla całego miasta, czyli Pijalni Wód Mineralnych – powiedział Krzysztof Michałek z Uzdrowiska Szczawno-Jedlina.

W projekcie zaplanowano ok. 15 tysięcy złotych na specjalistyczne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i reanimacji z użyciem właśnie tego typu urządzeń. Jednak jak podkreśla Paweł Danielak, koordynator projektu, w razie potrzeby nie należy się wahać przed ich użyciem

– Po uruchomieniu defibrylatora ten krok po kroku prowadzi operatora i instruując, co należy zrobić. Jest to urządzenie bardzo proste w użyciu Defibrylatora należy użyć wcześniej, przed przyjazdem karetki pogotowia czy czy wykwalifikowanej służby. Jeśli nie będzie takiej potrzeby i nie będzie można go użyć, defibrylator nie pozwoli na wyzwolenie ładunku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 stycznia 2019 17:24
`