Od jutra wyższe emerytury i renty. Ile wyniesie tegoroczna waloryzacja?

28 lutego 2023 08:22.

W najbliższą środę, 1 marca ruszy pierwsza transza wypłat zwaloryzowanych emerytur i rent. Coroczna waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O ile wzrosną świadczenia?

Jak informuje ZUS, od 1 marca emerytury i renty wzrosną o 14,8 procent. W tym roku waloryzacja będzie kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki, która wyniesie 250 zł brutto.

Przypominam, że waloryzacja jest robiona automatycznie a to oznacza, że do ZUS nie trzeba składać żadnych wniosków o podwyższenie emerytury o wskaźnik waloryzacji. Bardzo łatwo samodzielnie obliczyć wysokość swojej zwaloryzowanej wypłaty. Wystarczy kwotę brutto emerytury pomnożyć przez 114,8 proc. – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Oznacza to, że osoba, której emerytura wynosi obecnie najniższą gwarantowaną kwotę, czyli 1338,44 zł, po waloryzacji otrzyma 250 zł więcej, co da kwotę 1588,44 zł. Emerytura w wysokości 3 tys. zł, będzie wynosiła po waloryzacji 3444 zł – wzrost o 444 zł.

Waloryzacja emerytur, rent i innych świadczeń długoterminowych z ZUS, KRUS i systemu mundurowego w 2023 r. obejmie łącznie około 10,3 mln osób. Będzie się składać z trzech komponentów: cenowego, płacowego i kwotowego. Wskaźnik waloryzacji wyniesie 14,8 proc., bo tyle wyniosła średnioroczna inflacja dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów (14,4 proc.).

Waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstanie do końca lutego 2023 roku. Jeśli z jakiegoś powodu wypłata świadczenia była zawieszona (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to waloryzacja świadczenia będzie możliwa dopiero przy wznowieniu wypłaty świadczenia.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 lutego 2023 08:22
`