Od dziś nowe zasady wjazdu do Czech. Co z powrotem do Polski?

1 czerwca 2021 17:59. Przejście graniczne granica Państwa Golińsk / Mezimesti. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zmieniły się zasady dotyczące wjazdu do Czech z Polski. Nasz kraj został sklasyfikowany jako kraj o średnim poziomie ryzyka zakażeniem COVID-19, co oznacza, że poszerza się lista sytuacji, w których można wjechać do Czech. Co jednak z powrotem do Polski?

– Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech w uzasadnionych przypadkach (na przykład do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. Dla tych osób, przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem – czytamy na polskich stronach rządowych.

Istnieje jednak szereg wyjątków od tej zasady. Z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania zwolnieni są między innymi pracownicy transportu międzynarodowego, podróżujący do Czech na okres nie przekraczający 24h z powodów zdrowotnych, rodzinnych, zawodowych lub urzędowych, pracownicy transgraniczni, uczniowie, studenci i dzieci do 5 lat.

REKLAMA

Na liście znajdują się także ozdrowieńcy. Chodzi o osoby, które przechorowały COVID-19 i nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza. Ważne, że nie mogło upłynąć więcej niż 90 dni od pierwszego, pozytywnego testu PCR. Wyjątkiem są także osoby zaszczepione na terenie Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier czy Słowenii co najmniej pierwszą dawką. Ważne, aby od szczepienia minęły 22 dni. Taka osoba musi jednak uzupełnić także formularz lokalizacyjny.

Co z powrotem do Polski?

Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego osoby wjeżdżające do Polski są zobowiązane do 10 dniowej kwarantanny. Są jednak wyjątki. Z kwarantanny zwolnione są osoby wjeżdżające do Polski z krajów strefy Schengen, które mają wykonany pełen cykl szczepień preparatem zarejestrowanym w Unii Europejskiej. Z kwarantanny zwolnione są także osoby posiadające negatywny wynik testu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 czerwca 2021 17:59
`