Od dziś nauka zdalna. Rodzice najmłodszych dzieci mogą zostać z nimi w domach

20 grudnia 2021 14:11. Szkoła. Fot. ilustracyjna. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Zgodnie z decyzją rządu od dziś we wszystkich szkołach prowadzona jest nauka zdalna. Taka forma ma być utrzymana do 9 stycznia. Jak przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, rodzice najmłodszych dzieci mogą zostać z nimi w domu i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Ten przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8 lat.

Dodatkowy zasiłek można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności czy dzieckiem do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – zastrzega Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Kowalska-Matis.

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 grudnia 2021 14:11
`