Od dziś ceny parkingów w centrum o 50% w górę

20 lutego 2019 07:56. Osoby czekające na opłacenie parkowania na placu przy ulicy Rycerskiej/Kilińskiego. Wałbrzych, 19.09.2018 fot. Tomasz Trybek / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Od dziś wzrastają ceny za parkowanie na największych placach parkingowych w mieście. Za pierwszą godzinę postoju na placach parkingowych przy ulicy Rycerskiej, Kilińskiego i Wyzwolenia zapłacimy 3 złote.

Wałbrzyski ZDiKUM podwyżkę opłat parkingowych tłumaczy wzmożoną eksploatacją placów i ich bezpośrednich okolicach. Podwyżka ma na celu wyrównanie ceny parkowania na placach i w I strefie parkingowej w mieście.

My zapytaliśmy prezydenta Romana Szełemeja, czy podwyżka ma mieć jedynie wymiar finansowy – pokrycia rosnących kosztów utrzymania placów parkingowych czy ma w pewien sposób nakłonić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej.

REKLAMA

– Myślę że mamy za sobą etap powszechnego tworzenia parkingów kosztem przestrzeni miejskiej, Jednocześnie wydajemy olbrzymie pieniądze na transport publiczny. Myślę, że powinniśmy sobie stopniowo uświadamiać, że zasada „lepsza jakość życia – więcej samochodów” już nie obowiązuje.

Zdaniem prezydenta wyższa jakość życia oznacza dziś mniej zanieczyszczenia samochodowego więcej ekologicznych autobusów. Przyszłość widzi w takim skoordynowaniu transportu publicznego i stylu życia, aby potrzeba posiadania i używania samochodu była jak najmniejsza.

Jednocześnie prezydent potwierdza rosnące koszty utrzymania placów parkingowych: oświetlenia, sprzątania, opróżniania pojemników, monitoirowania, usuwania uszkodzeń

Podkreśla rosnące z roku na rok opłaty za wywożenie odpadów z parkingów jednocześnie dodając:

– Musimy sobie uświadomić, że parking monitorowany, dozorowany będzie z roku na rok co raz większym luksusem

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 lutego 2019 07:56
`