Obwodnica owiana legendą. Jej budowa rozpoczęła się 20 lat temu i pochłonęła 50 mln zł.

7 stycznia 2017 07:18. Pozostałości rozpoczętej przed 20 laty budowie zachodniej obwodnicy miasta. Wałbrzych, 09.09.2015. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Jej budowa rozpoczęła się prawie dwie dekady temu, w roku 1999, podczas prezydentury Lecha Bukowca (SLD). Obwodnica miała być rozwiązaniem bolączek komunikacyjnych miasta. Kosztowała prawie 50 mln zł. Większość pieniędzy trafiła do dwóch firm – jedna budowała, a druga przez 12 lat żyła z projektowania drogi.

Inwestycję badała prokuratura. Jej budowa owiana jest historiami, w które dziś trudno uwierzyć. Jedną z nich jest sprawa nieistniejącego wiaduktu, za którą wystawiono fakturę opiewającą na 315 tys. zł opisaną jako „prace budowlano-montażowe” wiaduktu drogowego. W protokole odbioru urzędnicy napisali, że roboty wykonano bez zastrzeżeń, a ich jakość jest dobra. Tyle że w miejscu, gdzie miał stanąć wiadukt… do dziś nie ma śladu po żadnych pracach.

W grudniu 1999 r. ówczesny prezydent Wałbrzycha Lech Bukowiec (SLD) i wiceprezydent Włodzimierz Gawroński podpisali umowę na wybudowanie tego samego wiaduktu, choć magistrat nie miał 15 mln zł potrzebnych na inwestycję. Miasto zgodziło się płacić karę za każdy dzień opóźnienia w przekazaniu placu budowy. Z kasy miasta wyciekły gigantyczne pieniądze.

REKLAMA

W styczniu 2003 r. Wałbrzych utracił status miasta na prawach powiatu. Taka decyzja spowodowała, że prezydent miasta przestał pełnić funkcję zarządcy dla drogi nr 35 i nie mógł mieć nic wspólnego z budową obwodnicy. W lipcu 2004 roku inwestycja została ponownie przekazana Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Gdy w 2005 roku ówczesny prezydent Piotr Kruczkowski (PO) podpisał umowę z szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowie zachodniej części obwodnicy Wałbrzycha, wydawało się, że roboty ruszą z miejsca. Tak jak wiele pomysłów i deklaracji Kruczkowskiego, tak i plany budowy magistrali miejskiej nigdy nie zostały zrealizowane.

Dziś, po 18 latach od rozpoczęcia budowy feralnej inwestycji, prezydent Roman Szełemej przedstawia plan inwestycji, które skutkować mają oddaniem do użytkowania zachodniej obwodnicy Wałbrzycha do roku 2020 roku. 5 stycznia 2017 roku w Ministerstwie Rozwoju rozstrzygnięto konkurs na dofinansowanie unijne na inwestycje drogowe w miastach na prawach powiatu. 297 mln zł przypadło w udziale Wałbrzychowi, na budowę zachodniej obwodnicy miasta. Jak twierdzi prezydent Roman Szełemej – ta kwota to 85% całego projektu. Rozpoczyna się nowy rozdział w pisanej od dwóch dekad historii być może najważniejszej w nowoczesnej historii miasta inwestycji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 7 stycznia 2017 07:18
`