W obronie niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. Protestowali pod wałbrzyskim Sądem

17 lipca 2017 11:43. Pikieta pod budynkiem Sądu Rejonowego w Wałbrzychu w obronie niezależnych sądów. Fot. użyczona

Tematy: 


W niedzielę wieczorem kilkudziesięciu mieszkańców Wałbrzycha zebrało się w spontanicznej zwołanej manifestacji pod budynkiem Sądu Rejonowego, by okazać sprzeciw wobec wprowadzanej przez rząd premier Beaty Szydło reformy sądownictwa.

Podczas wydarzenia jednym głosem mówili parlamentarzyści PO (Katarzyna Mrzygłocka, która rozpoczęła protest od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego), przedstawicielka Inicjatywy Polskiej Małgorzata Beślerzewska, przedstawicielka KOD Marta Wosak, przedstawicielka kongresu kobiet Elżbieta Polewska oraz Patryk Piekaj z Partii Razem.

Patryk Piekaj z Partii Razem zwrócił się do zebranych ze słowami:

REKLAMA

– Jestem tutaj dlatego, ze nie zgadzam się na kolejną sprzeczną z konstytucją ustawą. Nie zgadzam się by sądy wydawały wyroki według interesów partii rządzącej, a wbrew interesowi obywatelek i obywateli. Taka sytuacja niszczy trójpodział władzy, który jest podstawą demokratycznego państwa prawa. Trójpodział władzy to nie Kaczyński, Ziobro i Macierewicz. Musimy powstrzymać obecnie rządzących przed zmianą ustroju z demokratycznego na totalitarny. Musimy pozostać solidarni w obliczu bezprawia, które szykuje nam Pis. Nie chcemy w Polsce drugiej Białorusi i Korei

Podczas wiecu demonstrujący skandowali „Wolność, Równość, Demokracja!”, „Solidarność naszą bronią!”, „Demokracji nie oddamy!”, oraz „Demokracja nasza bronią!”. Uczestnicy akcji przynieśli ze sobą znicze, które były zapalone jako symbol pogrzebania przez PIS sądu najwyższego oraz trójpodziału władzy.

Mimo spontaniczności zainicjowanego w mediach społecznościowych wydarzenia odbyło się bez awantur. Wzięło w nim udział ok. 50 osób, które zapaliwszy symboliczne znicze w spokoju zakończyły manifestację.

Znicze zapalone przy budynku Sądu Rejonowego w Wałbrzychu przez osoby manifestujące w obronie niezawisłości sądów w Polsce. Fot. użyczona

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 17 lipca 2017 11:43
`