Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 w Austrii. To radykalny, ale nieuchronny krok – komentuje prezydent Wałbrzycha

19 listopada 2021 12:41. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Pierwszy kraj w Unii Europejskiej zdecydował się na wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19. Ten ma zacząć obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku i ma dotyczyć wszystkich obywateli. – Austria podejmuje bardzo radykalny, ale wygląda na to, że nieuchronne dla innych krajów kroki – komentuje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełmej.

Od poniedziałku w Austrii zacznie obowiązywać całkowity lockdown. To pierwszy kraj w Europie zachodniej, który w czasie jesiennej fali zdecydował się na wprowadzenie tak rygorystycznych obostrzeń. Na tym jednak nie koniec, austriacki rząd chce, aby trzecią dawkę szczepienia przeciw COVID-19 przyjmować już cztery miesiące od poprzedniej dawki. Tamtejszy rząd chce także obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich obywateli. Ten miałby być wprowadzony najpóźniej w lutym przyszłego roku.

Sądzę, że to jest nieuchronne. Przypominam, że mieliśmy odwagę powiedzieć o nieuchronności koniecznych, niepopularnych decyzji już w kwietniu. Wszystkie symulacje, wszystkie analizy epidemiologiczne wskazywały, że w wielu miejscach w Europie, a w Polsce niestety od początku uważano, że to będzie bardzo trudne, nie osiągniemy odporności populacyjnej – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

REKLAMA

Przypomnijmy, Wałbrzych był pierwszym i jak dotąd jedynym miastem w Polsce, które chciało wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców i osób pracujących na terenie miasta. Radni przyjęli stosowną uchwałę. Przepisy uchylił jednak wojewoda, który wskazał, że rada wykroczyła poza swoje uprawnienia.

Nie wyciągnięto z tej burzliwej dyskusji, a nawet bym powiedział, że czasami pełnej emocji, która rozpoczęła się w Wałbrzychu w maju i następnych miesiącach, nie wyciągnięto wniosków, bo już wtedy było wiadomo, że nasz poziom wyszczepienia nie osiągnie jesienią więcej niż pięćdziesiąt kilka procent. Mówię to bez satysfakcji, z goryczą, ale z żalem, że nie wyciągnięto żadnych wniosków – dodaje Szełemej.

Prezydent podkreśla, że sytuacja pokazuje, że także w krajach, które mają wysoki poziom zaszczepienia wciąż jest on niewystarczający by pokonać pandemię koronawirusa.

Wymarzony przez nas, nieosiągalny poziom osiemdziesięciu pięciu procent wyszczepienia też nie gwarantuje bezpieczeństwa społecznego. Wygląda na to, że Austria, nie tylko w tym zakresie, podejmuje bardzo radykalne, ale wygląda na to, że nieuchronne dla innych krajów kroki – komentuje prezydent Wałbrzycha.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 listopada 2021 12:41
`