O siedemnastej w Wałbrzychu zawyją syreny. Nie wszystkie miasta uruchomią jednak system

1 sierpnia 2022 08:40. Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Punktualnie o godzinie siedemnastej w Wałbrzychu, jak i wielu innych miastach zawyją syreny. Oficjalnie jest to test systemu wczesnego ostrzegania. Zwyczajowo to gest, który ma uczcić pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego. Nie wszystkie samorządy w kraju uruchomią dziś syreny.

Syreny wybrzmią o godzinie siedemnastej. Sygnał będzie nadawany przez minutę. Wałbrzych jest jednym z miast, które będą „testować system” i w ten sposób uczczą także rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nie wszystkie samorządy zdecydowały się jednak na uruchamianie syren. Te nie zawyją dziś w Poznaniu i Sopocie. Samorządowcy z tych miast tłumaczą swoją decyzję faktem, że w ich miastach przebywają uchodźcy z Ukrainy, a uruchamianie syren kojarzy im się z bombardowaniem ich miast.

Syreny w Wałbrzychu nie zawyły w czasie innej rocznicy. W kwietniu nie uruchomiono systemu w dwunastą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wówczas miasto swoją decyzję tłumaczyło podobnie, jak dziś samorządy z Poznania i Sopotu.

 

Dodano: 1 sierpnia 2022 08:40
.
 • leszek pisze:

  smolensk to inna bajka i bardzo dobrze, ze wtedy nie zostaly wlaczone.

 • Oburzona pisze:

  Na Piaskowe Górze syreny było ledwo słychać,zagłuszył je silnik autobusu miejskiego. Skoro to był „test”, to jestem bardzo zaniepokojona jakością syren,a dokładnie marna siła dźwięku. Taką jakość oznacza,że zwykle oglądanie programu w tv,spowoduje,że nie usłyszymy sygnału alarmowego w przypadku zagrożenia.

 • 1 sierpnia pisze:

  1 sierpnia godz. 17.00 – Biały Kamień – cisza. Dlaczego!

 • pierdzibąk pisze:

  nie slyszalam zadnych syren ale wydaje mi sie ze to ze wzgledu na ukraincow-moim zdaniem uroczy gest ale mimo wszystko to nasze swieto i powinno byc obchodzone tak jak w tamtych latach(przez chwile pomyslalam ze lepsze byloby zorganizowanie marszu niz uzeranie sie z syrenami ale przez nasze spolaryzowane spoleczenstwo to by sie zamienilo w ruine)

 • Obywatel pisze:

  Cisza na Podgórzu. Miałem okno na oścież otwarte o nic. Jak rozumiem w razie zagrożenia moja okolica idzie na straty?

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `