Dodano: 3 września 2024 12:43
Nowy sprzęt dla Czystego Wałbrzycha. Eko Patrol to nowa inicjatywa aktywistów
Tematy: czysty wałbrzych konrad pełczyński nadleśnictwo
Eko Patrol to inicjatywa aktywistów ze stowarzyszenia Czysty Wałbrzych. Ma pomóc w sprzątaniu, ale i lokalizowaniu dzikich wysypisk śmieci na terenie miasta i okalających go parków krajobrazowych.
Eko Patrol to rozwinięcie, czyli kolejny krok w działalności stowarzyszenia, które co roku z terenu miasta i jego najbliższych okolic sprząta dziesiątki ton śmieci. Do tej pory działali głównie na zasadzie reagowania na zgłoszenia od mieszkańców o dzikich wysypiskach. Teraz chcą sami sprawdzać te najczęściej zaśmiecane tereny. Pomóc ma w tym kupiony dzięki wsparciu wałbrzyskich firm i nadleśnictwa rower elektryczny z niewielką przyczepką.
– Głównie chodzi o Książański Park Krajobrazowy, obszary leśne pod Chełmcem, na Białym Kamieniu, Stary Zdrój, okolice Borowej, no tam, gdzie jest jakieś miejsce, gdzie młodzież albo po prostu ludzie się spotykają na ogniska, gdzie leżą odpady i gdzie jest problem z dojazdem, tam tym rowerem planujemy się dostać i zrobić robotę, i posprzątać – mówi Konrad Pełczyński ze Stowarzyszenia Czysty Wałbrzych.
Jeden rower elektryczny to niby rzecz niewielka, ale dla niedysponującego własnym budżetem, kilkuosobowego stowarzyszenia dotąd niedostępna. Udało się go kupić dzięki pomocy kilku wałbrzyskich firm, Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Nadleśnictwa Wałbrzych.
– Brać przykład z chłopaków, gdyby ten pomysł udało się rozpropagować, to byłoby genialne. Gdyby w każdej gminie była taka inicjatywa i gdyby takich osób, które się angażują w porządkowanie lasów, było więcej, to byłoby idealne. Ja ze swojej strony mogę powiedzieć tylko tyle, że to najlepiej wydane pieniążki, jakie mi się udało wydać – mówi nadleśniczy Jarosław Zając.
Działające od 2020 roku, zaledwie kilkuosobowe stowarzyszenie Czysty Wałbrzych przez niecałe 4 lata działalności uprzątnęło i wywiozło z terenu Wałbrzycha i okolic prawie 100 ton śmieci. Do swojej działalności angażuje też mieszkańców. Każdego roku na wiosnę kilkadziesiąt osób zbiera się, żeby wspólnie posprzątać Książański Park Krajobrazowy.

Zobacz także
- Piaskowa Góra. Zderzenie na łączniku z obwodnicą. Są utrudnienia
- Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje
- Wałbrzych. Radni i parlamentarzyści PiS chcą odpowiedzi w sprawie Centrum Integracji Cudzoziemców
- Rozpoczyna się rewitalizacja linii kolejowej do Stronia Śląskiego. Zadanie wykonują dwie firmy
- Dzień Świadomości Autyzmu – wsparcie dla rodzin i opiekunów na co dzień
- Rozpoczęły się utrudnienia na wjeździe do Głuszycy. Ruszyła budowa chodnika
Najczęściej czytane
Wałbrzych. Zmiana organizacji ruchu na nowo budowanym rondzie
W najbliższy weekend w Szczawnie-Zdroju odbędzie się Festiwal Roślin
Jastrzębia Perć w Głuszycy zniszczona przez wandali. Poszukiwani świadkowie
Wałbrzych. Niemal cała dzielnica zniknie z mapy miasta
Dobra wiadomość dla turystów. Wieża na Chełmcu znów czynna i bezpłatna