Dodano: 24 maja 2021 14:05

Nowy Ład. Samorządowcy straty liczą w milionach, minister Dworczyk proponuje debatę

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Samorządowcy największych miast regionu wałbrzyskiego i jeleniogórskiego alarmują, że ogłoszony przez rząd program Nowy Ład to nic innego, jak zbiór populistycznych, chaotycznych haseł. Podkreślają, ża za niezrozumiałymi dla nich zapisami kryją się realne straty dla samorządów, które będą miały bezpośredni wpływ na życie mieszkańców ich miast.

W opublikowanych w mediach społecznościowych filmach samorządowcy Dolnego Śląska wyliczają straty, jakie przyniosą proponowane w rządowym programie Nowy Ład rozwiązania finansowe i fiskalne. W samej tylko Jeleniej Górze straty mogą sięgnąć nawet 26 milionów złotych.

– To mniej pieniędzy na kulturę, to mniej pieniędzy na szkoły, to mniej pieniędzy na sprzątanie w mieście. To mniej pieniędzy na wszystkie prace porządkowe. To mniej pieniędzy przede wszystkim na funkcjonowanie bieżące miasta. Zabraknie nam pieniędzy na żłobki, przedszkola, remonty dróg, bieżące remonty chodników, utrzymanie zieleni czy choćby opłatę rachunków za prąd w latarniach  – powiedzieli Jerzy Łużniak i Beata Moskal-Słaniewska, prezydenci Jeleniej Góry i Świdnicy.

REKLAMA

– To podwyższenie opłat za odpady, podwyższenie opłat za transport publiczny, podwyższenie ceny energii oraz podwyższenie opłat za wodę i kanalizację – uzupełnia długą listę prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Poproszony dziś przez naszego reportera o komentarz minister Michał Dworczyk przyznał, że w będącym zbiorem różnych działań programie Nowy Ład niektóre rozwiązania mogą być nieco mniej korzystne dla niektórych samorządów. Włodarzom zaproponował merytoryczną rozmowę, ale nie na poziomie mediów społecznościowych.

– Zamiast robić eventy, zamiast publikować filmiki my będziemy proponowali samorządowcom dyskusje merytoryczne spotkania i rozmowy. Na konkretnych liczbach, na konkretnych programach – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk.

Rząd Mateusza Morawieckiego przedstawił program Nowy Ład, który ma być receptą na wyjście gospodarki i społeczeństwa z sytuacji pocovidowej. Ma być też receptą na dorównanie w rozwoju i poziomie dochodów na poszczególnego mieszkańca Polski do krajów Europy Zachodniej. W ciągu najbliższych tygodni ma być przedstawiany w całej Polsce. Rozwiązania w nim zawarte mają być korzystne dla 90% mieszkańców kraju.

Briefing prasowy dotyczący rządowego programu Nowy Ład. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także