Dodano: 14 czerwca 2024 11:28

Nowy kierunek w wałbrzyskim „Mechaniku”. Takich specjalistów będą poszukiwali pracodawcy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Technik elektromobilności – to nowy kierunek, jaki od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiony w wałbrzyskim Mechaniku. Zespół Szkół nr 5 to pierwsza w Polsce szkoła, która będzie kształcić specjalistów od naprawy aut elektrycznych.

W Wałbrzychu największym pracodawcą, zatrudniającym niemal 3 tysiące osób, jest fabryka Toyoty, która niemal całkowicie przeprofilowuje swoją produkcję na kierunek zeroemisyjny. Bo mówiąc wprost: Technik elektromobilności to rozszerzona, dostosowana do współczesnych czasów wersja mechanika samochodowego.

Dramatycznie się nie różni, ale na pewno jest to bardziej specjalistyczne oprogramowanie i oprzyrządowanie, i na pewno uczeń potrzebuje kilku lat, żeby się do tego przygotować – mówi Iwona Hnatiuk, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu, czyli popularnego „Mechanika”.

REKLAMA

Póki co zainteresowanie kierunkiem wśród młodzieży jest umiarkowane. Uczniowie i rodzice dopytują o szczegóły, chcą poznać program nauczania i późniejsze perspektywy na znalezienie pracy. A tej w Wałbrzychu dla takich specjalistów nie brakuje:

Zawód ten jest odpowiedzią na zapotrzebowanie pracodawców. To oni byli pomysłodawcami stworzenia tego kierunku w kształceniu. W polskiej szkole mamy zaplecze i ono wciąż się buduje, między innymi dzięki współpracy z wałbrzyską Toyotą. Budujemy w tej chwili branżowe centrum umiejętności w zakresie mechatroniki, ale również w zakresie mechatroniki samochodowej i tutaj planujemy wyposażenie, które będzie związane bardzo mocno z technikiem elektromobilności – mówi dyrektor szkoły.

W tym roku na nowo otwarty kierunek szkoła planuje przyjąć 15 uczniów. Co nie jest bez znaczenia – wałbrzyski Mechanik jest dziś pierwszą szkołą w Polsce, gdzie rozpoczęto rekrutację do klasy o takiej właśnie specjalności

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także