Nowoczesne, interaktywne przejścia dla pieszych w Szczawnie-Zdroju. Pojawi się też radar i nowa ścieżka rowerowa

22 listopada 2023 11:14. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Ponad milion sześćset tysięcy złotych dofinansowania otrzymała gmina Szczawno-Zdrój do remontu przejść dla pieszych oraz budowę ścieżki rowerowej. To efekt audytu dotyczącego uspokojenia ruchu samochodowego na terenie uzdrowiska.  Przebudowa to skutek przejęcia przez gminę fragmentu dawnej drogi wojewódzkiej nr 375. To główny ciąg komunikacyjny przebiegający przez Szczawno. Przebudowane mają być trzy przejścia dla pieszych przez ulicę Kolejową i Solicką, które zyskają nowoczesne, interaktywne funkcje:

– Mają to być przejścia z detektorami ruchu. Takie, które będą sygnalizowały kierowcom, że ktoś do przejścia się zbliża i należy zachować szczególną ostrożność. Będzie też rozwiązanie w formie radaru; jeżeli kierowca auta przekroczy dozwoloną prędkość – zmieni się światło na czerwone. – mówi Marek Ćmikiewicz, zastępca burmistrza Szczawna-Zdroju, które dodaje jednocześnie, że na tym etapie zmian nie planuje się podnoszenia, wzorem ulic Lipowej i Mickiewicza, przejść ponad poziom jezdni.

Drugą częścią projektu jest próba usunięcia z dość wąskiej ulicy Kolejowej rowerzystów. Z myślą o nich zostanie poszerzony chodnik tak, aby stworzyć tam wygodny ciąg pieszo-rowerowy.

REKLAMA

– Wzdłuż ulicy Kolejowej, praktycznie od skrzyżowania z ulicą Ratuszową, czyli od domu zdrojowego, aż do ronda osiemsetlecia, czyli tutaj skrzyżowanie ulicy Mickiewicza w rejonie wiaduktu kolejowego. ten odcinek chcemy przebudować na ciąg pieszo-rowerowy, w sensie ten ciąg pieszy, który jest obecnie, poprawione zostaną parametry i w ten sposób przekierujemy ruch rowerowy właśnie na tę ścieżkę. 

Wszystkie uzgodnienia są już poczynione, na prace wyraził zgodę konserwator zabytków, a odpowiednie dokumenty trafiły do starostwa powiatowego w Wałbrzychu. Prace rozpocząć mają się po wyłonieniu wykonawcy, którego gmina poszukuje do końca listopada.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 listopada 2023 11:14
`