Punkty PFRON w terenie - powiat wałbrzyski

Nowe zasady Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Niby łatwiej, ale pułapek nie brakuje

2 kwietnia 2025 13:11. fot. zrzut ekranu

Tematy: 


Od siódmego kwietnia mieszkańcy Wałbrzycha będą mogli składać wnioski w ramach kolejnej edycji Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekty miasto będzie przyjmowało do końca kwietnia. Największą nowością jest podział miasta na sześć obszarów. To w teorii ma sprawić, że mniejsze dzielnice będą miały większe szanse na realizację swoich projektów. Czy na pewno? Pułapek w regulaminie nie brakuje.

Na początek kilka faktów. Projektu WBO muszą dotyczyć tak zwanego katalogu zadań własnych gminy i muszą być realizowane na „mieniu” gminy. Muszą być oczywiście złożone w terminie, a ich wartość nie może przekraczać 900 tysięcy złotych. To maksymalna kwota na jeden projekt. Pomysły muszą być także ogólnodostępne. W sumie na WBO 2026 Wałbrzych chce przeznaczyć 5 milionów 400 tysięcy złotych. Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Wałbrzycha, co ciekawe, regulamin nie mówi nic o minimalnym wieku pomysłodawcy. Do projektu trzeba jednak dołączyć listę z piętnastoma podpisami poparcia.

Nowością jest podział miasta na sześć obszarów. Dzięki temu mają być większe szanse na realizację projektów w mniejszych dzielnicach. Niby ma być łatwiej, ale pułapek nie brakuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

By doszło w ogóle do głosowania w danym obszarze, muszą być w nim zgłoszone co najmniej dwa projektu. Co to oznacza? Oto konkretny przykład. Śródmieście i Gaj to jeden z takich obszarów. Jeżeli z grupą znajomych przygotujecie projekt budowy placu zabaw, zgłosicie projekt do budżetu, ale będzie to jedyny projekt w tym obszarze… to zostanie on z automatu odrzucony.

To jednak nie jedyna pułapka. Zgodnie z regulaminem z grupą znajomych, dla pewności możecie złożyć oczywiście dwa projekty. Przykładowo projekt dotyczący budowy placu zabaw czy skateparku. Są dwa projekty. Do głosowania dojdzie! Niekoniecznie. Wystarczy, że jeden z projektów na etapie weryfikacji odrzucą urzędnicy i drugi projekt z automatu odpada, bo nie ma konkurencji. A zgodnie z regulaminem weryfikację projektów przeprowadza prezydent Wałbrzycha.

Bądźmy jednak optymistami. Załóżmy, że oba projekty przechodzą szczegółową ocenę formalną, spełniają wszystkie wymogi, zostały zgodnie z regulaminem zaakceptowane przez prezydenta Wałbrzycha i trafiają do głosowania. Mieszkańcy Śródmieścia i Gaju głosują i wybierają do realizacji projekt dotyczący budowy placu zabaw. Super! Wygraliśmy, będzie plac zabaw. Niekoniecznie. Zgodnie z regulaminem, aby projekt był wybrany, musi na niego być oddanych co najmniej 300 ważnych głosów.

Pechowa może być także sytuacja, w której dwa projekty zdobędą taką samą liczbę głosów. Załóżmy po 300, czyli wymagane minimum. W takiej sytuacji do realizacji skierowany będzie projekt, który… zgłoszono wcześniej. Drugi odpada.

Na każdy z sześciu obszarów miasto przeznaczyło 900 tysięcy złotych. Co się stanie z pieniędzmi, gdy projekty w danym obszarze odpadną, albo zagłosuje na nie mniej niż 300 osób. Trafią do rezerwy na realizację projektów już wybranych w głosowaniu.

Dzięki zmianom w Wałbrzyskim Budżecie Obywatelskim większe szanse na realizację swoich projektów miały dostać mniejsze społeczności, z mniejszych dzielnic niż Podzamcze i Piaskowa Góra. Podział miasta na sześć obszarów zdecydowanie to ułatwia. Wymóg minimum dwóch projektów w danym obszarze czy minimum 300 głosów oddanych na dany projekt może być jednak sporym wyzwaniem.

Głosowanie na projekty WBO 2026 zaplanowano we wrześniu. Co ważne, głosować będą mogli już 14-latkowie. Zwycięzców poznamy w połowie października.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 2 kwietnia 2025 13:11

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

`